Brak motywacji do ćwiczeń a dobra dieta dla 14-latki

Witam, mam 14 lat, wzrostu 166 i wagą 61kg. Mam dużą motywacje ale szybko rezygnuję z ćwiczeń, które wykonuje więcej niż 3 tygodnie. Chciałabym dietę, oraz dobre ćwiczenia na brzuch (wcięcie w tali), boczki i uda.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w granicach normy, nie jest więc konieczne odchudzanie. Jeśli natomiast obserwujesz nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała, może wynikać to z niewłaściwego stylu życia i nieprawidłowych nawyków żywieniowych. W tej sytuacji warto spojrzeć na codzienny jadłospis i skonfrontować go z zasadami zdrowego odżywiania, które zalecają aby:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
W kwestii modelowania partii ud i bioder,polecam regularne ćwiczenia:
http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-uda-i-posladki
Modelowaniu brzucha będą natomiast sprzyjały ćwiczenia: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam serdecznie
W młodym wieku ważny jest zdrowy dobrze zbilansowany jadłospis, który dostarczy niezbędnych dla rozwoju minerałów i witamin. Taki jadłospis opiera się na pełnoziarnistych produktach zbożowych (w każdym posiłku), warzywach i owocach (łącznie 700-1000g), chudym nabiale, chudym mięsie, rybach, orzechach, olejach roślinnych. Unikanie żywności typu Fast-food i słodyczy jest ważne dla zachowania szczupłej sylwetki. Picie wody mineralnej w ilości ok 1,5 l na dobę uzupełnia dietę w minerały i dba o dobry metabolizm. Do tego 5 regularnych posiłków, bez objadania się na noc. Nie ma diety której celem będzie redukcja tkanki tłuszczowej z konkretnych miejsc w ciele. Stosowanie się do powyższych zasad zapobiegnie tyciu. A ćwiczenia (można zacząć od 2x w tygodniu) rozgrzewające całe ciało (nie tylko brzuch) o charakterze tlenowym (długie mało intensywne) z wplatanymi ćwiczeniami o małym obciążeniu (hantelki) pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej i ujędrnią ciało. Ważne aby nie poddawać się w poszukiwaniu takiej formy aktywności która będzie przyjemna, nie powinniśmy się zmuszać.

Witam. Zgodnie z podanymi informacjami, Twoje BMI wynosi 22,1 (norma: 18,5-24.9). Nie jest to więc sygnał, że należy się odchudzać, i nie polecam tego, bo prawdopodobnie Twoja sylwetka nie odbiega od normy. Cieszę się natomiast, że angażujesz się w aktywność fizyczną ponieważ to dobrze rokuje dla Twojego zdrowia i sylwetki w przyszłości. Regularne uprawianie sportu poprawi też wygląd ciała, nie odchudzając go. Niestety, żeby osiągać jakiekolwiek efekty - szczególnie w sporcie - niezbędna jest regularność. Dlatego należy albo znaleźć taki sport, który stanie się pasją i zajmie na stałe miejsce w życiu, albo korzystać na co dzień z różnych form aktywności, żeby nie było monotonnie. Niestety bez jakichkolwiek szczegółowych informacji na Twój temat, nie mogę zaproponować konkretnego menu. Jeśli zaś chodzi o ćwiczenia - polecam skontaktować się z wykwalifikowanym trenerem, lub nauczycielem WF - na pewno będą w stanie doradzić coś więcej.

Dobra dieta dla nastolatki to taka która będzie zróżnicowana i zbilansowana.
Kilka podstawowych zasad:
- nie wychodzimy do szkoły bez zjedzenie I śniadania;
- obowiązkowo pakujemy II śniadanie w postaci razowej kanapki + owoc + woda mineralna ( zależnie od czasu spędzonego w szkole);
- nie zjadamy podwójnych obiadów ( w szkole i w domu ;)
- ograniczamy do minimum lub jeśli to możliwe wykluczamy fast foody;
- unikamy: słodkich napojów, tłustych mięs i sosów, przesolonego popcornu w kinie ;)
W Twojej diecie nie powinno zabraknąć: świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa, drobiu, ryb, jaj, przetworów mlecznych tj. kefiry, maślanki, ser twarogowy.
Warto pamiętać o regularności spożywanych posiłków!
Dobrze zbilansowana dieta doda wigoru, a wtedy powinna przyjść chęć do działania. Jak widzimy pierwsze efekty to i chęci przybywa ;) Aktywność fizyczna musi sprawiać przyjemność dlatego warto się zastanowić jaka forma ruchu będzie tą najwłaściwszą. Nie lubisz biegać, ani jeździć na rowerze to może taniec – na pewno pomoże wyrzeźbić sylwetkę!