Brak odczuwania radości w życiu, depresja i brak wiary w siebie

Jak poradzić sobie z własnym charakterem psycholog mi nie potrafi pomóc nadal jestem ,,cichą wodą'' i introwertykiem bardzo mało się odzywam i straciłem radość z życia, mam dopiero 24 lata tyle celów,ale myśli samobójcze,depresja i nerwica i brak wiary w sukces bo dysleksja i przekonania ograniczające sprawiają,że się poddaje i to,że nie jestem wystarczająco dobry chodzę na terapię która się już powoli kończy,ale mi nie pomaga,dlatego zamierzam zacząć psychoterapię może to coś da i zacznę żyć.

Witam,
rozumiem, że terapia się kończy a Pan nie odczuwa jej skutków, warto jednak jeszcze o tym porozmawiać, można oczywiście także próbować innych form pomocy. Czasem także trzeba nieco czasu, żeby znaleźć tą odpowiednią formę pomocy dla siebie. Życzę wytrwałości i powodzenia! W razie dodatkowych pytań może się Pan kontaktować ze mną bezpośrednio. Pozdrawiam,

Witam,
rozumiem, że chciałby Pan stać się bardziej aktywny i towarzyski. Chciałby Pan także czuć się lepiej ze sobą, mieć lepsze nastawienie i przestać myśleć o samobójstwie. Są to jak najbardziej realne cele do osiągnięcia w procesie terapeutycznym albo indywidualnym albo grupowym. Bardzo mi przykro, że obecna praca nad zmianą nie przynosi pożądanych rezultatów. Namawialabym Pana, aby porozmawiał Pan o swoich odczuciach z obecnym terapią. Być może uda się jeszcze wprowadzić jakieś zmiany w tej relacji i dzięki temu terapia zacznie przynosić efekty. Może też warto porozmawiać o tym co przeszkadzało - czy osób terapeuty, stosowane metody czy podejście terapeutyczne. Dzięki temu może być Panu łatwiej znaleźć rodzaj i formę pomocy najbardziej dostosowaną do Pana potrzeb, a więc najefektywniejszą.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Kołacka

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Dzień Dobry
Ma Pan rację, psychoterapia jest bardzo dobrym sposobem na możliwość pozbycia się wszystkich objawów, o których Pan pisze. Proszę jednak pamiętać, że jest to proces, który dość długo może trwać. Dlatego, jeśli znajdzie Pan odpowiedniego specjalistę w tej dziedzinie, to powinien mu Pan zaufać i zakończyć psychoterapię dopiero po wspólnym uzgodnieniu tego, gdy osiągnięcie określony, na początku procesu leczenia, cel.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, skuteczność terapii zależy od bardzo wielu czynników. Myślę, że podjął Pan dobrą decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, gdzie wspólnie z terapeutą będzie miał Pan szanse małymi krokami realizować swoje cele i nauczyć się akceptować siebie.
Życzę powodzenia.
M.Prus