Brak regularnych wypróżnień, wzrost wagi i twardy brzuch po przyjmowaniu leków na depresję

Od 5 miesięcy przyjmuję kwetaplex i efectin w związku z depresją. Niestety obserwuję przy tym zmiany w moim organizmie. Brak regularnych wypróżnień, wzrost wagi o 5 kg. Pilnuję kaloryczności i uprawiam sporty. Do tego twardy ezdęty brzuch i wybrzuszenia sięgające pleców. Piję dużo wody w ciągu dnia, ruszam się. Nic nie przynosi efektów. Bardzo się boję, że ta tendencja będzie się utrzymywać i nie opanuję wagi.

Witam,

niestety przyjmując leki na depresję dostajemy w pakiecie różne skutki uboczne, jak np. zaparcia, niestrawność, osłabienie, zwiększenie lub obniżenie masy ciała. Napisała Pani, że również stara się ruszać, co na pewno pozytywnie wpływa na Pani samopoczucie. Znane są badania wskazujące na fakt, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ w leczeniu depresji, porównywalny do zażywania leków.

W leczeniu stanów depresyjnych zaleca się przede wszystkim psychoterapię, w określonych sytuacjach wspomaganą lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii. Zachęcam więc do kontaktu także z psychologiem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel