Brak spożywania śniadań

Z racji stresu lub też poprostu przyzwyczajenia nie jem śniadań. Jednak z racji iż to najważniejszy posiłek chcialbym regularnie je jadać. Z tym że rano nic mi nie smakuje, nie zjem więcej niż pół kromki. Co innego w weekendy kiedy jest dużo wolnego czasu. Jak mogę przekonać się/zmusić do regularnego jadania śniadań?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę ograniczyć spożywanie pokarmów wieczorem i tak jak Pan napisał zmuszać się co rano do zjedzenia coraz to wiekszej porcji. Za 3 tygodnie organizm się powinien przyzwyczaić. Pozdrawiam

Może nie tyle zmusić, co stopniowo przyzwyczajać organizm do porannego posiłku. Na początek niech to będzie te pół kromki, oczywiście z jakimś ulubionym dodatkiem (wędlina, ser, pasta, jajko) + warzywa, po około tygodniu proszę spróbować zjeść całą kromkę i tak regularnie co jakiś czas powiększać porcję. Na śniadanie nie musimy jeść koniecznie kanapek, może jogurt z musli i jakimś owocem (np. bananem) będzie bardziej smakował. Możliwości jest naprawdę dużo. Dobrze jest też stosować różnorodność, raz niech to będzie kanapka, innym razem musli, kolejny dzień np. kanapka na słodko (z twarogiem i miodem), jeszcze innym razem owsianka z dodatkiem owoców i miodu.

Gorąco zachęcam do spożywania śniadań. Ich brak to niestety poważne zagrożenie cukrzycą lub kamicą woreczka żółciowego z racji skoków poziomu cukru oraz nadmiernej ilości wydzielania kwasów.

Co zrobić w opisanej przez Pana sytuacji czyli jeśli rano nic Panu nie smakuje, jest Pan zdenerwowany i śpieszy się do pracy?

Proponuję po pierwsze nie jeść zbyt późno kolacji i koniecznie powinna być ona lekkostrawna. Po drugie najlepiej przygotować już wieczorem to co zamierza Pan jeść na śniadanie choćby półprodukty aby było szybciej i by nie denerwować się dodatkowo rano,
że nie ma Pan pomysłu lub składników na śniadanie. I po trzecie konkretna propozycja :-) np. talerz zupy z wczorajszego obiadu (może być bez ziemniaków czy mięsa jeśli jest w nim dużo warzyw), jajecznica ze szczypiorkiem oraz papryką lub makaron razowy z ulubioną pastą czy sosem albo płatki czy musli z dodatkami. Powodzenia :-)

Witam. 1
Śniadanie jest podstawą naszej diety. Proszę spróbować jeść nie od razu po wstaniu lecz do 2 godzin. Śniadania proszę sobie urozmaicać. Proponuję płatki, musli, sałatki( owocowe lub warzywne), grzanki. Ważny jest też sposób podania posiłku, dekoracja , ułożenie potrawy na talerzu itp.
Pozdrawiam Julita Krawczyk

Witam. Czasami rano nie chce się jeść ponieważ ostatni posiłek z dnia poprzedniego czyli kolacja jest spożywana za późno. Proszę spróbować jeść kolację 3-4 godz. przed snem, a po kolacji już nic nie jeść, ewentualnie płyny. Po czasie rano osoba czuje autentyczny głód, moi pacjenci są zaskoczeni, że taka mała zmiana potrafi tak wiele;-)

Witam.I śniadanie dostarcza nam "paliwa"na cały dzień, dlatego jest tak ważne.Kolacje spróbować zjeść tak z 3 godziny przed snem i powinna być lekkostrawna, jak już zostało wspomniane czasami kolacja jest spożywana zbyt późno.Do 3 tyg organizm się przestawi.Pozdrawiam