Brak umiejętności bronienia swojego zdania

Mam 20 lat. Niedawno zauważyłam, że nie potrafię bronić w rozmowie ani siebie, ani własnego zdania. Zawsze, gdy ktoś mnie (niesłusznie) oskarża o okropności, zaczynam się oskarżać jeszcze bardziej, wyzywać siebie od "diabłów" i przepraszać za to, że jestem "złem, nieszczęściem." Sprawia mi to przykrość, ale to mój jedyny sposób obrony. Jak to wytłumaczyć?

Witaj ponownie,
zaszczepienie w samej sobie poczucia winy i przekonania,że nikt mnie nie jest w stanie akceptować,zwykle powoduje autodestrukcyjne zachowania.Jeszcze raz proponuję skorzystać z profesjonalnej pomocy,by uniknąc załamania.