Budowanie masy mięśniowej a problemy żołądkowe i wypukły brzuch

Problemy żołądkowe, wypukły brzuch u szczupłego 19latka Witam, mam 19lat, ważę 81, od 2 miesięcy jestem na diecie wysokokalorycznej, gdzie przytyłem 6kg, ćwiczę na siłowni[buduje masę mięśniową) (dochodzę do +/- 3500 kalorii, ok.200g białka, ok400gwęgli, ok.100gtłuszczy. Często "chodzę do łazienki", często zdarza się kupa typu biegunka/ lekka biegunka, mam cały czas gazy, zrobił mi sie wypukły brzuch. Prosiłbym o pomoc, czy mam kupić tabletki, co mogę zrobić żeby nie chodzić co chwile do wc...

Szanowny Panie,

dolegliwości o których Pan pisze najprawdopodobniej maja związek z ilością spożywanego białka. Taka nadpodaż w stosunku do potrzeb organizmu (norma fizjologiczna to ok 0,8-1,0g/kg masy ciała, przy wysiłku siłowym zaleca się nie przekraczanie dawki 1,5g/kg masy ciała. W Pana przypadku jest to ok 2,5g/kg masy ciała) może powodować przyklejanie się resztek niestrawionego białka do ściany jelita, a co za tym idzie jego gnicie i toksyczne działanie na jelito. Daje to efekt nadprodukcji gazów przez bakterie jelitowe oraz gwałtownych wypróżnień.

W tej sytuacji sugeruję natychmiastowe zmniejszenie dawki przyjmowanego białka oraz kontakt z dietetykiem, który objaśni Panu jak zmieniają się potrzeby osoby ćwiczącej.

Pozdrawiam, życząc poprawy samopoczucia! Justyna Siwiela

Witam, przede wszystkim powinien Pan skorzystać z porady dietetyka, który zmodyfikuje Pana dietę. Rozumiem cel diety (tzw. budowanie masy mięśniowej), ale ani proporcje składników, o których Pan napisała, ani skład diety nie są dobrze dobrane skoro Pana przewód pokarmowy reaguje tak gwałtownie.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Witam,

Przypuszczam, że Pana problem pochodzi ze spożywiania znacznej ilości białka. Do tego dochodzi wzmożona aktywność fizyczna, którą zaleca się na pierwszym miejscu jako profilaktykę zaparć. Być może w Pana diecie znajduje się również duża ilość warzyw i produktów zbożowych, bedących źródłem błonnika. Proponowałabym zmodyfikowanie diety tak, aby była ona zbilansowana.

Poza powyższymi może to być nietolerancja laktozy, (co może powodować wzdęcia oraz biegunki) niewystarczająca ilość enzymu laktazy do trawienia nadmiaru produktów mlecznych - jeśli to one są głównym źródłem białka w diecie. Może to być również zbyt duże obciążenie wątroby, które nadmiernie produkuje żółć, co może powodować żółte biegunki. Jak widać przyczyn może być wiele, za mało informacji, aby ocenić. Proponuję skonsultować się z dietetykiem. Pozdrawiam, mgr Zuzanna Mroczkowska