Szanowny Panie,
dolegliwości o których Pan pisze najprawdopodobniej maja związek z ilością spożywanego białka. Taka nadpodaż w stosunku do potrzeb organizmu (norma fizjologiczna to ok 0,8-1,0g/kg masy ciała, przy wysiłku siłowym zaleca się nie przekraczanie dawki 1,5g/kg masy ciała. W Pana przypadku jest to ok 2,5g/kg masy ciała) może powodować przyklejanie się resztek niestrawionego białka do ściany jelita, a co za tym idzie jego gnicie i toksyczne działanie na jelito. Daje to efekt nadprodukcji gazów przez bakterie jelitowe oraz gwałtownych wypróżnień.
W tej sytuacji sugeruję natychmiastowe zmniejszenie dawki przyjmowanego białka oraz kontakt z dietetykiem, który objaśni Panu jak zmieniają się potrzeby osoby ćwiczącej.
Pozdrawiam, życząc poprawy samopoczucia! Justyna Siwiela
Witam, przede wszystkim powinien Pan skorzystać z porady dietetyka, który zmodyfikuje Pana dietę. Rozumiem cel diety (tzw. budowanie masy mięśniowej), ale ani proporcje składników, o których Pan napisała, ani skład diety nie są dobrze dobrane skoro Pana przewód pokarmowy reaguje tak gwałtownie.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Witam,
Przypuszczam, że Pana problem pochodzi ze spożywiania znacznej ilości białka. Do tego dochodzi wzmożona aktywność fizyczna, którą zaleca się na pierwszym miejscu jako profilaktykę zaparć. Być może w Pana diecie znajduje się również duża ilość warzyw i produktów zbożowych, bedących źródłem błonnika. Proponowałabym zmodyfikowanie diety tak, aby była ona zbilansowana.
Poza powyższymi może to być nietolerancja laktozy, (co może powodować wzdęcia oraz biegunki) niewystarczająca ilość enzymu laktazy do trawienia nadmiaru produktów mlecznych - jeśli to one są głównym źródłem białka w diecie. Może to być również zbyt duże obciążenie wątroby, które nadmiernie produkuje żółć, co może powodować żółte biegunki. Jak widać przyczyn może być wiele, za mało informacji, aby ocenić. Proponuję skonsultować się z dietetykiem. Pozdrawiam, mgr Zuzanna Mroczkowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak schudnąć bez nabierania masy mięśniowej? – odpowiada dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
- Jak zbudować masę mięśniową? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Rozkład makroskładników a zbudowanie masy mięśniowej – odpowiada Mgr Paulina Guziołek
- Czy przy ustalaniu diety na zwiększenie masy ciała należy zwiększyć ilość węglowodanów, białka czy tłuszczu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta na przybór masy mięśniowej – odpowiada Mgr Barbara Wójcik
- Jak zbudować beztłuszczową masę mięśniową? – odpowiada Dr inż. Katarzyna Kowalcze
- Jaka dieta i ćwiczenia na masę mięśniową dla 15-latka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Zapotrzebowanie na kalorie a masa mięśniowa – odpowiada Mgr Paulina Filipowicz
- Dieta na przybranie masy mięśniowej u 19-latka – odpowiada Mgr Monika Konieczna
- Odżywianie a masa mięśniowa – odpowiada Mgr Barbara Wójcik
artykuły
Za mało białka w diecie? Tak może odbić się twoim zdrowiu
Białko jest budulcem mięśni i niezbędnym składniki
Glutamina - właściwości, działanie i suplementacja
Glutamina jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym
Suplementy dla sportowców - czy warto je zażywać? Ekspertka mówi, co jest najistotniejsze
Wzmożona aktywność fizyczna może powodować szybszą