Bulimia - sposoby leczenia

Witam. W mojej rodzinie jest dziewczyna, co do której (razem z jej rodzeństwem) mamy podejrzenie, że ma bulimię. Ma 35 lat. Od kilku lat zażywa środki przeczyszczające i niejednokrotnie została przyłapana na wymiotach. Ok. 2 lata temu wyprowadziła się z domu i od tamtej pory sporo schudła, choć nie jest jednak chorobliwie chuda. Wypija również znaczne ilości napojów gazowanych, takich jak pepsi (podobno w dużych ilościach działają przeczyszczająco). Obawiamy się o nią i nie wiemy jak jej pomóc. Oczywiście wszystkie próby rozmów na ten temat kończą się zaprzeczeniem z jej strony i oziębieniem stosunków. Nie wiemy jak jej pomoc, żeby jej bardziej nie zaszkodzić. Jest z małej miejscowości i nie może stracić pracy. Waży ok. 50 kg i ma ok. 165 cm.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Podstawową metodą leczenia w bulimii jest psychoterapia.
Twoja kuzynka musi być jednak wewnętrznie przekonana, że może skorzystać z takiej pomocy.
Jest dorosła i sama może podjąc decyzję o leczeniu lub jego braku i zmierzyć się z konsekwencjami tej decyzji. Bulimia jest objawem problemów natury psychologicznej. Może być np. spowodowana obniżonym poczuciem własnej wartości, trudnościami w usamodzielnianiu się osoby wkraczającej w dorosłe, autonomiczne życie. Dlatego też, rozmowa o objawach może być odbierana jako próba narzucania kontroli, wkraczanie w prywatną, intymną strefę.
W tej sytuacji dobrze jest udzielać kuzynce wsparcia i otuchy, rozmawiać o innych problemach i trudnościach, oferując swój czas i pomoc. Wówczas, jeśli sama będzie na to gotowa - sama poruszy ten problem.

Serdecznie pozdrawiam