Jak poradzić sobie z moim problemem - bulimią?

Mam prawie 16 lat, jestem uczennicą gimnazjum. Od kilku miesięcy na przemian albo prowadzę tygodniowe lub dłuższe głodówki, albo obżeram się bez ograniczeń. Kiedy zjem za dużo wymiotuję, czasami nawet jedząc tylko płatki i później obiad próbuję go zwymiotować. Zdarzały się dni, kiedy przychodziłam do szkoły i próbowałam zwymiotować śniadanie, ponieważ moi rodzicie, nie pozwalają mi wyjść z domu bez zjedzenia posiłku. Jestem wyczerpana ciągłą myślą o jedzeniu, na lekcjach skupiam moją koncentracje na tym, co zjadłabym na przerwie. Marzę o figurze modelki, ponieważ zaproponowano mi pracę modelki, jeśli zmniejszę moje wymiary. Nie panuję sama nad sobą, wiem, że może to mieć okropne skutki, dlatego proszę o pomoc. Wizyta u psychologa wykluczona, ponieważ musiałabym powiedzieć o tym rodzicom, a nie widzę na to szans.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Na podstawie tego, co napisałaś można stwierdzić, że istnieje u Ciebie niewątpliwie problem w postaci zaburzeń odżywania. Jeśli jednak chodzi o szukanie pomocy, to nie możesz się ograniczać jedynie do konsultacji czy przeczytania porady udzielonej na portalu drogą wirtualną.

Najważniejsze, że masz świadomość, że jesteś chora na bulimię - to pierwszy krok. Drugim krokiem powinna być jednak szczera rozmowa z rodzicami nawet, jeśli się tego obawiasz. Często bowiem wśród przyczyn bulimii wymienia się nie tylko czynniki społeczne, jak chęć posiadania figury modelki, ale i czynniki rodzinne, np. zaburzona komunikacja w systemie rodzinnym, chaotyczny model rodziny czy patologie rodzinne. Przejadanie się i prowokowanie wymiotów są wówczas mechanizmem redukowania negatywnego napięcia, jakie kumuluje się w człowieku.

Dla pacjentek niepełnoletnich, takich jak Ty, zwykle doradza się właśnie psychoterapię rodzinną, stąd konieczność rozmowy z rodzicami o swoim problemie. Uzupełnieniem psychoterapii może być leczenie farmakologiczne, ale należałoby udać się do specjalistów zajmujących się kompleksową terapią bulimii. Nie zostawaj z trudnościami sama, pozwól sobie pomóc.

Więcej na temat przyczyn i sposobów leczenia bulimii możesz przeczytać na naszym portalu. Linki zamieściłam niżej:

portal.abczdrowie.pl/przyczyny-bulimii
portal.abczdrowie.pl/leczenie-bulimii

Pozdrawiam serdecznie