Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można pozbyć się objawów anoreksji i bulimii raz na zawsze?

Witam serdecznie. Mam 22 lata. Od 5 klasy podstawówki zaczęły się diety i ciągłe skoki wagi, przez co miałam problemy ze zdrowiem. Chorowałam na bulimię i anoreksję... Czuję, że ciągle gdzieś to we mnie siedzi i wybucha przy jakiś przykrych zdarzeniach albo gdy ktoś mnie mocno zrani (objadanie się, prowokowanie wymiotów, głodówki). Dlaczego reaguję w ten sposób? I dlaczego nie potrafię się tego pozbyć raz na zawsze?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Jest dokładnie tak, jak napisałaś: gdzieś to w Tobie siedzi. Objawy pojawiają się, ponieważ przyczyna nadal nie została rozpoznana i rozwiązana. Anoreksja i bulimia są trudne w terapii, leczy się je długo i głównie poprzez psychoterapię. To jest taki rodzaj choroby, która jak sama wiesz, dotyczy różnych płaszczyzn Twojego życia. Nie wiem wielu istotnych rzeczy na Twój temat, np. w jaki sposób jesteś (byłaś) leczona. Czy polecono Ci konkretną psychoterapię? To jest bardzo istotne, aby odkryć zródło problemu.

Podstawą do tego, aby wyjść z choroby jest terapia całej rodziny. Anoreksja ma swój początek w relacjach z najbliższymi osobami, w zaspokojeniu podstawowych potrzeb psychicznych człowieka - poczucia bezpieczeństwa, miłości, akceptacji itp. Jeżeli zmagasz się z chorobą od 5 klasy podstawówki to prawdopodobnie nosisz w sobie głęboko zranienie, które daje o sobie znać w przykrych sytuacjach pod postacią kompulsywnych zachowań - prowokowania wymiotów, przejadania się. Zwróć uwagę czy objadanie się towarzyszy Ci wtedy, kiedy brakuje Ci jakiegoś uczucia (np. ktoś Ciebie ignoruje, porównuje z kimś innym, nie docenia Twoich wysiłków), a prowokowanie wymiotów w sytuacji, gdy jakiegoś uczucia jest w Tobie "za dużo" (np. ktoś Cię krytykuje, krzyczy na Ciebie).

Postaraj się nazywać uczucia, które pojawiają sie w Tobie. Zrób proste ćwiczenie: Zamknij oczy. Skoncentruj się na tym co czujesz. Nazywaj te uczucia. Spróbuj znaleźć te uczucia w swoim ciele. Gdzie się kumulują? Jak je odczuwasz? Np. strach - objawia się ściskaniem w gardle, uczuciem ciężkości w klatce piersiowej, ściskaniem w żoładku itp.

Próbuj mówić o tym co czujesz: czuję złość, czuję strach, czuję smutek. Mów o tym choćby do samej siebie. Świadomość tego, co przeżywasz, co w Tobie "siedzi" da Ci większą kontrolę.

Pamiętaj, że masz prawo do odczuwania wszystkich emocji. Nie ma uczuć złych, ani dobrych (jedynie sposób ich wyrażania może być nieodpowiedni).

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy