Chcę schudnąć 15 kg. Jakie są najskuteczniejsze ćwiczenia?

Mam 14 lat, ważę w sumie około 62 kg i mam 158 cm wzrostu. Znajomi i rodzina mówią mi, że ważę odpowiednio, ale przeszkadza mi to, że jestem grubsza od rówieśników. Mam za grube nogi, pupę i brzuch. Chciałabym samodzielnie zająć się jakimiś ćwiczeniami i dietą, ponieważ mama się nie zgodzi iść ze mną do dietetyka. Jestem człowiekiem leniwym, ale dla dobra sprawy umiem się zmusić. Jakie są najskuteczniejsze ćwiczenia i dieta domowa?

14 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała według siatek centylowych dla BMI wskazuje na nadwagę. Mimo to nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających, musisz sobie uświadomić, że jesteś w wieku dojrzewania i diety odchudzające mogą negatywnie wpłynąć na Twój rozwój i wzrost a także m.in. zaburzyć miesiączkowanie.

Jeśli chcesz uniknąć otyłości powinnaś zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i do nich się stosować. Znajdziesz je w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki Ćwiczenia na pośladki, nogi i brzuch znajdziesz na stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Pozdrawiam