Chcę zajść w ciąże. Czy muszę usunąć żylaki przed ciążą?

Mam 29 lat i chcę się starać o dziecko. Na prawej nodze na udzie mam żylaka, który jest widoczny, ale nie boli. Byłam u lekarza i stwierdził niewydolność żyły głównej. Zalecił zoperowanie tego żylaka, ale chcę się dowiedzieć, czy koniecznie muszę to zrobić zanim będę w ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź.
29 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Zoperowanie żylaków przed zajściem w ciąże jest o tyle korzystne, że w czasie ciąży nie można tego zrobić, również leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone. Dodatkowo ciąża sprzyja pogarszaniu się już istniejących żylaków, powstawaniu nowych oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Z drugiej jednak strony pojedyńczy żylak przy odpowiedniej profilaktyce nie powinien w żaden sposób zagrażać ciąży, dodatkowo prawdopodobnie po ciąży wystąpią kolejne poszerzenia żył i żylaki. W takim razie lepiej jest poddać się jednemu zabiegowi po porodzie i usunąć wszystkie na raz niż przed poczęciem jeden, a resztę po porodzie (dwie operacje to zawsze podwójne ryzyko powikłań).

Decyzję musi Pani podjąć wraz z ginekologiem położnikiem, który będzie się Panią opiekował podczas ciąży, po dokładnym zbadaniu żylaków i ocenie całkowitego ryzyka obu rozwiązań.

Więcej na temat żylaków w ciąży może Pani przeczytać w artykule Żylaki w ciąży.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty