Czy przetrwały otwór owalny to przeciwwskazanie do zabiegu usunięcia żylaka?

Dzień dobry!

Za kilka dni mam zaplanowany zabieg usunięcia żylaka pod lewym kolanem. W międzyczasie okazało się, że mam przetrwały otwór owalny (drożny). Czy niniejsze stanowi przeciwwskazanie do operacji żylaka? Czy w związku z tym istnieje jakież większe ryzyko zakrzepicy/zatoru podczas/w wyniku operacji żylaka? Czy konieczne są jakieś specjalne środki bezpieczeństwa?

Dziękuję!

Witam!

Usunięcie żylaków metodą strippingu, może zwiększyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich, jednak w standardzie postępowania po zabiegu jest stosowanie heparyn drobnocząsteczkowych w ramach profilaktyki. Samo istnienie przetrwałego otworu owalnego nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Postępowanie w przypadku wykrycia tej wady zależy od istotności hemodynamicznej - ocenia się wielkość przecieku wewnątrzsercowego, mierzy się ciśnienie w tętnicy płucnej, ocenia wielkość prawej komory. W przypadku otworu owalnego z małym przeciekiem lewo-prawym i prawidłową wielkością prawej komory zwykle nie ma żadnych objawów. Zaleca się kontrolę co 1-3lata, aby ocenić wielkość prawej komory i wartość ciśnienia w tętnicy płucnej w perspektywie profilaktyki zaburzeń rytmu oraz wystąpienia zatorowości paradoksalnej. Należy omówić w lekarzem prowadzącym czas stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej oraz ustalić postępowanie w związku z wadą serca (czy będzie to tylko okresowa kontrola, czy należy zastosować szersze środki bezpieczeństwa w zależności od istotności hemodynamicznej wady).

Pozdrawiam serdecznie!