Chroniczna bezsenność

Od roku cierpię na bezsenność. Podejmowałem się leczenia w ramach psychoterapii, leczenia farmakologicznego, jednak bez wyraźnych skutków. Jest to trudne, gdyż nie potrafię wskazać na żadne myśli czy lęki, które przeszkadzają mi zasnąć. Podczas bezsennych nocy nie myślę o niczym konkretnym, jedynie o tym, że nie wiem, dlaczego wciąż mam problem ze snem. Chcę zapytać: 1. czy bezsenność można całkowicie wyleczyć? 2. czy chroniczna bezsenność może powodować śmierć?

Dzień dobry.

Bezsenność można wyleczyć. W Pana przypadku najprawdopodobniej nie dotarł Pan do źródła Pańskiej bezsenności, a jak widać, farmakoterapia okazała się również nie trafiona. Być może warto ponowić terapię i poszukać jakichś innych leków, które mogłyby przynieść Panu ulgę.

Bezsenność może spowodować śmierć. Przyjmuje się, że człowiek jest w stanie wytrzymać bez snu około 200 godzin, jednak już po około 100 godzinach pojawiać się mogą halucynacje, zaburzenia pamięci i ogólne spowolnienie funkcji poznawczych. Dodać trzeba, że dobowe zapotrzebowanie na sen może być zróżnicowane w zależności od osoby. Podobno Napoleon sypiał tylko 3-4 godziny na dobę, co nie przeszkodziło mu w podbojach Europy (aczkolwiek pojawiają się spory, czy nie "dosypiał" jadąc konno).

Pozdrawiam.