Czy z chronicznej bezsenności można się na trwałe wyleczyć?

Witam, czy z chronicznej bezsenności można się na trwałe wyleczyć? Cierpię od półtora roku na bezsenność, już 7 miesięcy chodzę do psychoterapeuty i zażywam leki. Przez pewien czas widać było drobne efekty, a ostatnio (po zmianie leków) znów jestem w punkcie wyjścia: nie śpię całymi nocami. Czy to możliwe do wyleczenia raz na zawsze?

W przypadku przewlekłej bezsenności podstawowe znaczenie ma odpowiednia diagnoza i ustalenie potencjalnych przyczyn zaburzeń snu (a mogą być one różne). W zależności od tych danych ustala się adekwatne do rozpoznania leczenie. Postępowanie terapeutyczne zazwyczaj powinno mieć charakter skojarzony i obejmujący łącznie różne metody (odpowiednia farmakoterapia, indywidualizowane korekty behawioralne, nauka technik relaksacji i psychoterapia). W niektórych przypadkach (jak np. zespół niespokojnych nóg czy zaburzenia oddychania w czasie snu) konieczne bywa leczenie wielospecjalistyczne. U większość pacjentów udaje się uzyskać satysfakcjonującą i trwałą poprawę, choć u części bezsenność ma charakter nawracający. Przy prawidłowym leczeniu i edukacji pacjenta takie nawroty trwają krócej i są mniej uciążliwe, bo lepiej wiadomo co robić, a stosowne interwencje wdrażane są wcześniej - zanim bezsenność się utrwali. Pozdrawiam.