Cienka ścianka macicy - czy tabletki antykoncepcyjne są dobrym sposobem leczenia?

W związku z tym, iż z żoną staramy się o drugie dziecko, a zaczęły występować krwawienia w trakcie stosunku, żona udała się do ginekologa, który stwierdził cieńką ściankę macicy. Żona ma 35 lat. Jako leczenie zasugerował tabletki antykoncepcyjne. Czy nie nie ma innej możliwości leczenia i jak długo powinny być stosowane tabletki antykoncepcyjne?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Cienkie endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest poważną przeszkodą przy próbach zajścia w ciążę. Zarodek, aby mógł się zaimplantować, a następnie utrzymać w macicy, potrzebuje grubego endometrium, dającego obraz trzech warstw w USG. Istnieją trzy zasadnicze powody cienkiego endometrium - zbyt niski poziom estrogenu, niedostateczne ukrwienie macicy oraz uszkodzenie endometrium. Aby skutecznie walczyć z problemem należałoby sprawdzić możliwość wystąpienia wszystkich trzech powodów. Dopiero po stwierdzeniu jednej z tych trzech przyczyn należałoby podjąć odpowiednie leczenie. Lekarz przepisał tabletki antykoncepcyjne, zawierające sztuczny analog estrogenu, ponieważ pawdopodobnie podejrzewał hormonalne przyczyny nienarastania endometrium. Jeżeli pod wpływem sztucznych hormonów endometrium urośnie, hipoteza ta zostanie potwierdzona. Może to oznaczać, że u żony nie dochodzi do owulacji. Radziłabym przed rozpoczęciem brania tabletek antykoncepcyjnych zbadać poziom estrogenu w pierwszej fazie cyklu (wtedy, gdy powinien być wydzielany). Proszę pamiętać, że branie tabletek antykoncepcyjnych może wskazać przyczynę, ale nie wyleczy Pana żony, a może się nawet przyczynić do dalszego rozchwiania hormonalnego po ich odstawieniu. Zamiast tego można zalecić suplementowanie estrogenu w pierwszej fazie cyklu i obserwację zachowania endometrium.

Jeśli u żony występują regularne miesiączki, to występują też raczej owulacje. Może to wskazywać na pozahormonalną przyczynę cienkiego endometrium. W takim przypadku można próbować farmakologicznie zwiększyć ukrwienie macicy. Brak reakcji na hormony oraz na zwiększenie ukrwienia może oznaczać, że endometrium jest uszkodzone (zrosty). Czasem występuje też syndrom leptometrium, gdzie nie ma ani zaburzeń hormonalnych ani mechanicznych, a endometrium wciąż pozostaje cienkie przez cały cykl. Nie jest dokładnie znana przyczyna tego zaburzenia ani sposób leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!