Co jeść przy PCOS, hirsutyzmie, podwyższonych hormonach androgennych i torbielach na tarczycy?

Bardzo proszę o radę dietetyka: Co należy wyeliminować z diety,czego unikać, mając PCOS, hirsutyzm, podwyższone hormony androgenne i torbiele na tarczycy? Endokrynolog nie zalecił mi żadnych leków. Mam nadwagę min. 6 kg. Czy jedzenie/niejedzenie czegoś mogłoby spowodować spowolnienie wyrastania włosków, albo ich wypadanie/blednięcie (wiem że te pytanie jest głupie i pewnie odpowiedź na nie brzmi NIE, ale tonący brzytwy się chwyta, więc na wszelki wypadek pytam) ? Mam 20 lat.

Niestety, żaden pokarm nie spowoduje wypadania ani blednięcia włosów, jednak odpowiednie żywienie w zaburzeniach hormonalnych,jakie u Pani występują, jest bardzo ważne. Powinna Pani unikać: cukru rafinowanego, slodyczy i ciastek; soków i napojów słodzonych; jogurtów owocowych, deserków mlecznych, gotowych mieszanek muesli; niektórych owoców-bananów, winogron, daktyli, rodzynek, owoców kandyzowanych. Wszystkie wymienione produkty zawierają duże ilosci cukru. Powinna Pani również stronić od tłustego nabiału, tłustych mięs i wędlin, smażonych ziemniaków, frytek, placków ziemniaczanych, ruskich pierogów, pyz oraz pieczywa z białej mąki. Nie wolno pić alkoholu. Musi Pani dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała i nie dopuszczać do otyłości. Życzę powodzenia.

Witam,

W Pani przypadku proponowałabym zmodyfikować dietę pod względem insulinooporności, która często towarzyszy Pani schorzeniom czyli należy ograniczyć produkty wysoko przetworzone, tak aby uwrażliwić tkanki na insulinę. Ogranicza Pani białe pieczywo, biały ryż, biały makaron i produkty z wysokim IG czyli np. gotowana marchew. Tabele produktów z Indeksem Glikemicznym znajdzie Pani w internecie. Zamiast tego spożywa Pani brązowy ryż, makarony pełnoziarniste i kasze. Jeżeli chodzi o mięso to zalecałabym drób (kurczak, indyk) oraz ryby morskie. Mięso czerwone proponuję spożywać jedynie kilka razy w miesiącu. Natomiast może Pani spożywać warzywa surowe w postaci sałatek i surówek oraz owoce. Proszę unikać słodyczy i napojów słodzonych. Nie spotkałam się natomiast z dietą, która pomogłaby z blednięciem włosków. Wielokrotnie spotykałam się z opinią, że schorzenia to można regulować tylko i wyłącznie odpowiednimi hormonami czyli farmakoterapią. A czy hormony tarczycy są w normie? Pisała Pani o torbielach na tarczycy - czy wiążą się z tym zaburzenia dla ft3, ft4, tsh? Jeżeli tak wówczas proszę o kontakt ponieważ będę mogła pod względem tarczycy Pani pomóc, miary do mnie znajdzie Pani na moim profilu. Proponowałabym zbadać kwestie glukozy i insuliny po doustnym obciążeniu glukozą.