Wskazówki odchudzające przy niedoczynności tarczycy i PCOS

Witam. Choruję na niedoczynnośc tarczycy i PCOS przy czym mam straszny problem z utrzymani sałej wagi. Mogę nie jeśc tydzień,a mimo to wraz przytyję. Czy mogę otrzymać jakieś wskazówki,ewentualnie dietę która pomoże mi pozbyć się kilku kilogramów?

Witam Panią, przede wszystkim nie powinna się Pani odchudzać stosując głodówki. Organizm na przestrzeni lat (kiedy nie było stałego dostępu do jedzenie i człowiek starożytny raz znalazł jagody, a raz nie, czy upolował zwierzynę) wypracował sobie mechanizm obronny na czas głodowania gromadząc zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Nie dostarczając mu odpowiedniej ilości energii powoduje Pani uruchomienie właśnie tego mechanizmu, a tym samym doprowadza Pani do spowolnienia przemiany materii, co utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów. Tylko poprzez zdrową urozmaiconą dietę z ograniczeniem produktów przetworzonych, tłustych, z dużą zawartością cukrów prostych plus aktywność fizyczna może Pani trwale schudnąć. Przy niedoczynności tarczycy i PCOS proces ten będzie przebiegał wolniej, ale nie jest niemożliwy. Poniżej przesyłam zalecenia w Pani jednostkach chorobowych.
W diecie osoby z niedoczynnością tarczycy istotna jest odpowiednia podaż białka (nabiał, mięso, wędliny). Ponadto:
- w przypadku odchudzania trzeba ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
- powinno unikać się: kapusty, kalafiora, brukselki, brukwi, rzepy, soi, gorczycy, orzeszków ziemnych, fasoli, grochu, cebuli, gdyż produkty te są źródłem tak zwanych czynników wolotwórczych negatywnie oddziałujących na tarczycę.
- w diecie nie powinno zabraknąć jodu: ryby morskie, pomidory, szparagi, jarmuż, sól kuchenna jodowana.
Należy spożywać:
- 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli),
- 4 porcje warzyw,
- mleko i przetwory mleczne w ilości dwóch porcji w ciągu dnia, najlepiej niskotłuszczowe,
- 1 porcja: mięso, lub ryby, lub nasiona roślin strączkowych
Do smarowania pieczywa należy używać margaryny o niskiej zawartości tłuszczu,
Z technik kulinarnych zaleca się pieczenie, gotowania i duszenie.

PCOS:
1. Jeżeli towarzyszy Ci insulinooporność przede wszystkim powinnaś się skupić na włączeniu do diety produktów o o niskim indeksie glikemicznym: pieczywo z pełnego przemiału, ryż brązowy, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, surowe warzywa, chude gatunki mięs, mleko i jego przetwory. Produkty te pozytywnie wpływają na profil lipidowy oraz poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę,
2. Nie powinnaś unikać białka, którego źródłem są zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego (ryby, drób, sery o niskiej zawartości tłuszczu) jak i roślinnego (nasiona roślin strączkowych),
3. Włącz do jadłospisu otręby gryczane oraz owoce cytrusowe. Produkty te wpływają na zmniejszenie oporności tkanek na insulinę oraz regulację glukozy we krwi.
4. Spożywaj produkty bogate w chrom: mięso, drożdże, ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy. Chrom pomaga w kontroli oporności komórek na insulinę,
5. Wyeliminuj z jadłospisu margaryny kostkowe oraz produkty cukiernicze, które zawierają izomery trans niekorzystnie wpływające na zdrowie. Margarynę możesz zastąpić oliwą z oliwek lub olejami roślinnymi.
6. Ważne jest, abyś spożywała odpowiednią ilość płynów każdego dnia. W zespole PCOS zalecana jest woda niegazowana, herbata zielona, herbaty ziołowe. Nie zalecane się natomiast napojów słodzonych, gazowanych, dosładzanych soków i nektarów owocowych.
7. Trzy razy w tygodniu poświęć 40-60 minut na aktywność fizyczną. Jeśli jesteś osobą niewysportowaną zacznij od 20 minut truchtu, jazdy rowerem itp., stopniowo zwiększaj czas aktywności.

I najważniejsze, aktywność fizyczna, co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-40 minut.
Powodzenia :)

Pozdrawiam,
Monika Biziel
biziel.dobrydietetyk.pl

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska