Co jest powodem problemów ze snem u osoby mówiącej podczas snu?

Dzień dobry od dawna borykam się z problemem ze snem. Ostatnimi czasy się to nasiliło i dużo na ten temat czytałam jednak nigdzie nikt nie opisywał podobnego do mojego przypadku. Chodzi o mówienie przez sen, tylko u w moim przypadku cała konwersacje czy monolog pamietam, albo przypomina mi się gdy ktoś mi o niej powie niestety nie mogę tego kontrolować, jestem podczas tego jakby na wpół świadoma. Jeśli nie pamiętam z rana to i tak czuję że miałam niespokojną noc i podejrzewam, że miało to miejsce. Nie przechodzę ostatnio żadnych stresujących dni i dziwi mnie to nasilenie. Czy mam się tym martwić? Oraz czy to normalne że podczas tego jestem na "wpół" byświadoma?

Szanowna Pani,

Jeżeli dobrze zrozumiałam sytuację, którą Pani przedstawiła, to problem "mówienia przez sen", który Pani opisuje jest na tyle nietypowy, że zdaje się towarzyszyć mu względna świadomość.
Spekulowałabym tutaj o możliwości występowania tego zjawiska w fazie snu płytkiego - stąd możliwość zapamiętania pojawiających się wówczas wypowiedzi.

Generalnie rzecz ujmując samo mówienie przez sen nie jest zjawiskiem niepokojącym i występuje stosunkowo często. Chociaż bardziej spektakularne i opisywane są sytuacje pojawiające się w głębokim śnie, to mówienie może pojawić się w każdej fazie snu i najczęściej jest zupełnie nieszkodliwe.
Trudność pojawia się wtedy, gdy na skutek takiego mówienia zachodzą zaburzenia snu - czyli jego gorsza jakość, wybudzanie się i tym podobne.
Jeżeli pojawiają się w Pani związane z tym niepokoje, sugerowałabym wizytę kontrolną u neurologa, celem wykonania odpowiednich badań wykluczających zmiany organiczne.
Nasilenie objawów może mieć różne przyczyny i aby rzetelnie o nich spekulować konieczny byłby kontakt osobisty i analiza Pani aktualnej sytuacji życiowej.
Życzę Pani powodzenia.

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wynika, że we śnie odzwierciedla Pani doznania, które prawdopodobnie miały dla Pani znaczenie emocjonalne (w ciągu dnia) mówi to o Pani dużej sensualności i wrażliwości emocjonalnej.

W celu kontrolnym, wskazana byłaby osobista konsultacja w Poradni Leczenia Zanurzeń Snu.

Z przesłaniem dla Pani radości i pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com