Co jeszcze zrobić by schudnąć?

Mam 16 lat ważę 90 kg i mam 155 cm wzrostu, próbowałam wiele diet ale nic nie działa nawet przez jakiś czas brałam tabletki odchudzające, ale one mi nie pomogły, już sama nie wiem co mam robić ograniczam się w jedzeniu, czasami jem rano (ale nie zawsze), a potem jem po szkole około 16 i coś w międzyczasie, staram się pić dużo wody ale na razie dam radę wypić tylko jeden litr wody, co mam robić proszę o pomoc?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Przede wszystkim zachęcamy Cię do umówienia się na wizytę z dietetykiem lub lekarzem. Rozmowa indywidualna z ekspertem daje o wiele więcej możliwości wsparcia niż porada przez internet. Dietetyk dopasuje zalecenia do Twojej sytuacji zdrowotnej. Ustali dietę, dzięki której powoli, ale skutecznie będziesz tracić zbędne kg. Lekarz, dodatkowo oceni czy przyczyna nie tkwi na przykład w zaburzeniach endokrynologicznych.

To co każdemu przyniesie korzyści to:
- regularność - 5 częstych, niezbyt dużych posiłków o stałych porach. Zacznij koniecznie od śniadanie, nie później niż 2 godziny po przebudzeniu. Śniadanie powinno być pożywne (produkty zbożowe z pełnego przemiału / pełnoziarniste, dodatek białkowy, warzywa lub owoce). Kolejne posiłki jedz co 3 godziny (optymalnie).
- wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu). Z doświadczenia wiem, że lepsze efekty w pozbywaniu się zbędnych kg otrzymuje się jeżeli po obiedzie (po 15.00) nie spożywa się już produktów zbożowych. Na podwieczorek i kolację jedz potrawy przygotowane z dużej ilości warzyw z dodatkiem białkowym (np. jogurt, serek - o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby).
- picie wody (1,5-2 l dziennie)
- wyeliminowanie z jadłospisu potraw smażonych, tłustych, produktów typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek, napojów gazowanych, cukru, produktów z białej mąki, białego ryżu.
- ograniczyć trzeba także oleje roślinne, orzechy, migdały - są zdrowe, ale bardzo kaloryczne, dlatego nie można ich jeść bezkarnie (2 łyżki oleju dziennie - najlepiej oliwy z oliwek, natomiast w przypadku orzechów - kilkanaście, np. na podwieczorek, jako zdrowa przekąska)
- ograniczyć trzeba również sól, najlepiej zastępować ją ziołami. Zachęcam także do wyeliminowania wszystkich przypraw, które zawierają glutaminian sodu (warto zawsze czytać etykiety).
- aktywność fizyczna - oczywiście musi być dopasowana do Twojego zdrowia. Żeby ruch przynosił korzyści dla zdrowia nie musi być bardzo intensywny. Ważne jednak, żeby się ruszać.