Witamy serdecznie.
Przede wszystkim zachęcamy Cię do umówienia się na wizytę z dietetykiem lub lekarzem. Rozmowa indywidualna z ekspertem daje o wiele więcej możliwości wsparcia niż porada przez internet. Dietetyk dopasuje zalecenia do Twojej sytuacji zdrowotnej. Ustali dietę, dzięki której powoli, ale skutecznie będziesz tracić zbędne kg. Lekarz, dodatkowo oceni czy przyczyna nie tkwi na przykład w zaburzeniach endokrynologicznych.
To co każdemu przyniesie korzyści to:
- regularność - 5 częstych, niezbyt dużych posiłków o stałych porach. Zacznij koniecznie od śniadanie, nie później niż 2 godziny po przebudzeniu. Śniadanie powinno być pożywne (produkty zbożowe z pełnego przemiału / pełnoziarniste, dodatek białkowy, warzywa lub owoce). Kolejne posiłki jedz co 3 godziny (optymalnie).
- wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu). Z doświadczenia wiem, że lepsze efekty w pozbywaniu się zbędnych kg otrzymuje się jeżeli po obiedzie (po 15.00) nie spożywa się już produktów zbożowych. Na podwieczorek i kolację jedz potrawy przygotowane z dużej ilości warzyw z dodatkiem białkowym (np. jogurt, serek - o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby).
- picie wody (1,5-2 l dziennie)
- wyeliminowanie z jadłospisu potraw smażonych, tłustych, produktów typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek, napojów gazowanych, cukru, produktów z białej mąki, białego ryżu.
- ograniczyć trzeba także oleje roślinne, orzechy, migdały - są zdrowe, ale bardzo kaloryczne, dlatego nie można ich jeść bezkarnie (2 łyżki oleju dziennie - najlepiej oliwy z oliwek, natomiast w przypadku orzechów - kilkanaście, np. na podwieczorek, jako zdrowa przekąska)
- ograniczyć trzeba również sól, najlepiej zastępować ją ziołami. Zachęcam także do wyeliminowania wszystkich przypraw, które zawierają glutaminian sodu (warto zawsze czytać etykiety).
- aktywność fizyczna - oczywiście musi być dopasowana do Twojego zdrowia. Żeby ruch przynosił korzyści dla zdrowia nie musi być bardzo intensywny. Ważne jednak, żeby się ruszać.