Co mam zrobić, aby przytyć?

Mam na imię Edyta,mam 34 lat oraz dwójkę dzieci od 14 lat borykam się z przytyciem moja waga waha się między 50 kg-a 40kg wzrost 160.wykonuję pracę fizyczną i palę papierosy ,nie jem słodyczy ani nie słodzę np.herbaty kawy.W obecnej chwili nawet boję się stanąć na wagę ,ale na pewno ważę około 40 kg jak nie mniej.Nie wiem co mam zrobić ,byłam u kilku lekarzy,jest recepta na schudnięcie,ale nie ma niczego na przytycie.Ptoszę o pomoc i co mam zrobić aby przytyć

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

W tym wypadku warto przeanalizować możliwość dziedziczenia szczupłej sylwetki. Jeśli w rodzinie występuje taka tendencja, wpływ diety na zwiększenie masy ciała będzie niewielki.
Dobrze byłoby też wykluczyć możliwość występowania chorób, które przebiegają z utratą masy ciała.
W kwestii żywienia proponuję zwiększyć liczbę posiłków dziennie . Wprowadzając 5 czy nawet 6 gęstych odżywczo posiłków w ciągu dnia łatwiej będzie dostarczyć większą ilość energii.
Dobrze również zadbać o kaloryczne, ale zdrowe przekąski - orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika.
Spośród produktów zbożowych dobrze byłoby wybierać pieczywo mieszane i jasne, biały ryż i makaron pszenny. Do deserów i śniadań na bazie jogurtu, wskazany jest dodatek płatków owsianych i kukurydzianych.
Jako dodatek do zup i kremów wskazana jest śmietanka i śmietana.
Spośród źródeł białka, zaleca się spożycie chudego mięsa, tłustych ryb morskich( obfitują w cenne dla zdrowia kwasy omega 3), produktów mlecznych, w tym jogurtów, kefirów, sera twarogowego, sera żółtego i mozarella.
Cennym dodatkiem do przyrządzonych posiłków są oleje roślinne - oliwa z oliwek, rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, lniany- w ilości ok 2- 3łyżek dziennie, na surowo.

Edytko,
Bardzo ważne w procesie tycia oraz odchudzania jest regularne przyjmowanie posiłków, najlepiej 4-5 w ciągu dnia, a w procesie tycia nawet zalecane jest 6. Staraj się zwiększyć kaloryczność swojej dotychczasowej diety poprzez zwiększenie ilości węglowodanów - kasze (najzdrowsza jaglana, gryczana), manna na mleku 3,2% (staraj się zjeść na 6 posiłek przed snem kaszkę mannę, możesz sama przygotować lub skorzystać z gotowej np. Mleczny start, dodaj do niej garść owoców).
Zwiększ ilość tłuszczu w diecie - nasączaj pieczywo oliwą z oliwek, olejem lnianym lub dodawaj je do sałatek, serka białego. Podjadać codziennie pół szklanki mieszanki studenckiej lub mieszanki orzechów. Oczywiście nie zapominaj o pełnowartościowym białku, który znajdziesz w jajkach (jedz co 2 dzień 2 jajka), ryby (np. dorsz, morszczuk, pstrąg, łosoś), mięso (indyk, wołowina).
Więcej nie mogę napisać, bowiem nie wiem ile kalorii spożywasz, jak często i co jesz.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Pani Edyto, należałoby zrobić pełne badania krwi, aby ocenić dlaczego ma Pani tak niską masę ciała. Z strony dietetycznej proponuje 5 posiłków dziennie o równych porach, jednakże na początku należy zacząć od wyników badań krwi, ponieważ Pani BMI wskazuje na wręcz niedożywienie.
Pozdrawiam