Co mam zrobić, żeby odpoczywać?

Bardzo dużo pracuję, a z faktu że prowadzę własny biznes, pracuję również wieczorami. Wiąże się to z ogromnym stresem i tym, że już nie potrafię odpoczywać - zauważyłem, że nie odpoczywam w domu, bo dom wiąże mi się ze stresem i pracą. Co mam zrobić żeby odpoczywać?

Magdalena StusiĹska

Warto spróbować zastanowić się jak wyłączyć pracę chociaż na chwilę- znaleźć coś co może oderwać od pracy- np. czytanie książek- i wyznaczyć sobie codzienną porcję czasu na tę przyjemność- zaczynając od krótkiego i stopniowo go wydłużając. Wyłączyć w tym czasie telefon i komputer. Warto też przejść się na spacer bez telefonu i tabletu- początkowo wkoło domu potem coraz dalej- jeśli nie odbierzemy telefonu to oddzwonimy. Pomocne bywają również techniki relaksacyjne, wysiłek fizyczny lub joga.

Temat sprawia wrażenie prostego, ale w istocie taki nie jest. Nawet jeżeli oddzieli Pan jedno od drugiego, to Pana praca (jak mniemam w oparciu o Pana słowa) i tak będzie dla Pana wysoce stresująca i będzie Pan miał ograniczoną motywację do jej wykonywania. A zatem obok oddzielania jednego od drugiego zastanowiłbym się jak podwyższyć Pana motywację do pracy w ogóle. Oczywiście pomóc może specjalista. Obok psychologów podobnymi tematami zajmują się tzw. coachowie których usługi łatwo można znaleźć w internecie. Proszę tylko uważać - w tej dziedzinie łatwo o szarlatanów.

http://www.gabnetzmian.pl