Co mogą oznaczać takie problemy z gardłem?

Witam, mam 27 lat i następujący problem, od końca Sierpnia bolało mnie coś z prawej strony pod brodą podczas przełykania, miałem też w tym miejscu lekko powiekszony węzeł chłonny uciekający pod palcami, cieżko go było wymacać, też nie wiem czy nie było go tam wcześniej bo sie nigdy tak nie "macałem" byłem u lekarza powiedział że tam nic nie ma i że to pewnie reflux i zapisał mi porprazol który za wiele nie dał, no i jakiś płyn do płukania gardła który też nic nie dał, od niedzieli mi niby przeszło samo, ale pojawiło się znowu straszne pieczenie w gardle podczas przełykania też bliżej prawej strony takie swędzące jakby podrażnione, trwa to z 3 dni, dodam że mam też suchy kaszel lekki, dziwne też jest to że w ogóle nie mam wydzieliny w nosie, suchy jak pieprz i nieraz czuje że coś mi ścieka do gardła, dodam jeszcze że pieczenie ustepuje rano po nocy, ale po jakiejś godzinie od obudzenia powraca, naczytałem się w internecie, oczywiście wszędzie napisane że rak gardła i troche podupadłem przez to psychicznie, chciałem iść znów do lekarza w piątek ale oczywiście "ma napięty grafik nie ma miejsca" będę próbował w tygodniu jeszcze raz.. aczkolwiek zaczynam wątpić w jego umiejętności lekarskie skoro mi wcześniej nie pomógł, mam nadzieje że dostanę tutaj jakąś sugestię która jakoś mi pomoże, pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie zostało napisane, czy towarzyszą Panu dodatkowe dolegliwości, takie jak: gorączka, krwioplucie, senność, wymioty, ból głowy, mięśni, a także czy pali Pan papierosy?

Ból gardła może być jedno- lub obustronny. Wynika on głównie ze stanu zapalnego błony śluzowej gardła. Zazwyczaj przyczyną tego stanu rzeczy są infekcje wirusowe (ok. 80% ostrych zapaleń) lub bakteryjne (ok. 15%).

Zapalenie błony śluzowej gardła może występować również przy chorobach zakaźnych takich jak: różyczka, szkarlatyna, ospa czy świnka.

Ból gardła może wynikać również z uszkodzeń mechanicznych, obecności ciała obcego, smogu oraz palenia tytoniu.

Należy zaznaczyć, że przy omawianej dolegliwości bardzo często występują powiększone węzły chłonne, głównie w okolicy lokalizacji bólu.

Proponujemy konsultację z lekarzem laryngologiem, który dokładnie zbada i oceni gardło. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnej farmakoterapii.

Pomocne tu będą takie badania jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB oraz posiew wymazu z gardła, w celu potwierdzenia, bądź wykluczenia kolonizacji bakterii.

W dalszej kolejności można by wykonać badanie fiberoskopii gardła i krtani, które ukaże dokładny obraz badanego narządu.

Z łatwo dostępnych sposobów, można złagodzić dolegliwości poprzez: płukanie gardła szałwią, picie syropów na bazie porostu islandzkiego, babki lancetowatej oraz prawoślazu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bol-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.