Co mogą oznaczać te bóle brzucha u 42-latki?
Dzień dobry od kilku miesięcy około 5 pobolewa mnie w lewym boku raz jest to z przodu pod żebrami raz z tyłu plecy po lewej stronie czasami boli pod lewą łopatką ból nie jest bardzo silny czasami boli jak leżę na wznak byłam 2 razy na usg jamy brzusznej bo myślałam że może coś z trzustką usg ok, gastrologia też ok zrobiłam bo mam wzdecia I czasami bole żołądka gorzki posmak w ustach i zgage wyszedł refluks I gastrolog podejrzewa zespół jelita drażliwego.Dodam że jestem osobą która bardzo się stresuje w 2011 roku leczyłam się na nerwice lękowa.Martwią mnie te bóle czy to możliwe że ból od kręgosłupa promuje do jamy brzusznej bardzo często jak stoję to boli mnie kręgosłup ledzwiowy szczególnie po lewej stronie jakie badania powinnam wykonać czy to prawda że trzustki dobrze nie widać na usg boje się ze to coś z trzustka dodam że nie chude mam apetyt.

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie!
Dolegliwości, które Pani opisuje z pewnością są uciążliwe i mogą rodzić dodatkowy niepokój. Jeśli wykonała Pani dwukrotnie USG jamy brzusznej i wyniki nie wykazały nieprawidłowości, to przyczyną problemów raczej nie jest trzustka.
Opisywane przez Panią symptomy mogą wynikać ze stwierdzonej choroby refluksowej/ZJD, jak również być objawem kłopotów z kręgosłupem. Także czynniki psychologiczne (stres, zaburzenia lękowe) mogą powodować lub nasilać zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz różnego rodzaju bóle. Wszystkie te przyczyny mogą w jakimś stopniu odpowiadać za Pani złe samopoczucie.
Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie problemów ortopedyczno-neurologicznych. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie na RTG kręgosłupa oraz pokieruje do specjalisty. W międzyczasie proszę podjąć leczenie refluksu i zespołu jelita drażliwego, którego podstawą jest odpowiednia dieta i zmiany w stylu życia. Wskazana jest także konsultacja kardiologiczna. Wyczerpujące informacje na ten temat znajdzie Pani w naszych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy
https://portal.abczdrowie.pl/zgaga
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
Jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła, zachęcam także do (ponownego) podjęcia leczenia nerwicy. Pomoc może Pani uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego, do której nie trzeba skierowania. Warto, aby zadbała Pani także teraz o kondycję swojej psychiki, ponieważ od niej w dużej mierze zależy nasze zdrowie fizyczne. O zaburzeniach lękowych i wpływie emocji na ciało może Pani przeczytać np. w poniższych materiałach:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne
Nasi specjaliści odpowiedzieli już też na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-po-lewej-stronie-na-srodku-wysokosci-plecow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-w-podzebrzu-i-lopatki
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.