Co mogą oznaczać te zaparcia i wydzielina?

Witam, od ok. tygodnia pojawiają się u mnie zaparcia. Stolec jest raczej bobowaty, dzisiaj po oddaniu stolca zauważyłam z odbytu wydzielinę, w kolorze jasnym pomarańczowym. Jest świecąca oraz śmierdząca. Czuję niepełne wypróżnienie i przy kolejnej próbie występuje duże zaparcie i zamiast kału właśnie ta wydzielina. Proszę o pomoc czy powinnam się niepokoić
KOBIETA, 21 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W przypadku pojawienia się takich objawów, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Najlepiej zwrócić się w pierwszej kolejności do lekarza medycyny rodzinnej albo internisty. Jeżeli będzie taka konieczność lekarze skierują Panią na konsultacje do specjalisty.

Zaparcia mogą pojawić się z wielu przyczyn. Niekiedy są one wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety. Być może jest to nietolerancja pokarmowa. W takich przypadkach warto nieco zmodyfikować swój plan żywienia w konsultacji ze specjalistą. Możliwe, że będzie konieczne wykluczenie niektórych produktów z jadłospisu, za to włączenie do menu tych, które zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego regulującego trawienie.

Czasami zaparcia są również jednym z objawów różnych schorzeń układu pokarmowego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u gastroenterologa, aby wykluczyć nieprawidłowości związane np. z pracą jelit. W diagnostyce tego typu schorzeń przydatne mogą być usg brzucha, gastroskopia oraz kolonoskopia, które pomagają wykryć różne zaburzenia. O tym, jakie badania będą konieczne w Pani przypadku zadecyduje lekarz.

Więcej o zaparciach i ich możliwych przyczynach piszemy w jednym z naszych artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia

Warto również sprawdzić, jak na zbliżone pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-zaparcia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-i-skuteczne-sposoby-na-zaparcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.