Co mogę dawać synowi, by zwiększyć kaloryczność diety?

Co mogę dawać synowi, by wchłaniał codziennie 1200-1400 kcal? Witam. Szukam pomocy dla synka, który jest wcześniakiem z 34 tygodnia z wagą urodzeniową 2000 g. Obecnie syn ma 5 lat i 9 miesięcy i usłyszeliśmy ostatnio, że ma niedowagę, bo waży 14200. Według lekarzy przez encefalopatię. Syn choruje na encefalopatię pozapiramidalną z ogólnym upośledzeniem umysłowym, ubytek kory mózgowej, padaczkę i dystonię szyjną i tułowia. Mam mu podawać Nutri drinki, do których nie bardzo jestem przekonana. Chciałam zapytać, czy mogę gdzieś, jakimś sposobem ustalić mu diete np. bogatą kalorycznie w te kalorie, które potrzebuje? Syna muszę karmić osobiście, ponieważ sam nie jest w stanie, siedzi czasami chwiejnie, przemieszcza się na pupie o ile chce. Proszę o radę bądź odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Mama Kacperka
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią!

Myślę, że nie ma powodów, aby przez pewien czas nie spróbowała Pani podawać synkowi preparatu odżywczego, który został mu zalecony. Oczywiście, w opisie produktu widnieje informacja, aby zachować ostrożnośc w przypadku dzieci między 3. a 6. rokiem życia. Jeśli jednak stosuje się go zgodnie z zaleceniami lekarza, to jest on zupełnie bezpieczny.

1 buteleczka odżywki (200 ml) to ok. 300 kcal - oprócz białka, tłuszczów i węglowodanów zawiera także witaminy i składniki mineralne. Nie wiem, ile wynosi różnica pomiędzy zaleconymi 1200-1400 kcal a obecną ilością kalorii spożywaną przez synka. Duże zwiększenie kaloryczności diety, zwłaszcza przy zachowaniu odpowednich proporcji składników odżywczych, jest trudne, szczególnie w przypadku dziecka, które ma trudności z przyjmowaniem pokarmów. Radziłabym poprosić o pomoc dietetyka, który przeanalizuje dotychczasowy jadłospis synka i doradzi, jak go zmienić, uwzględniając Pani niechęć do odżywek.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.