Co mogę zrobić przy osłabieniu i zawrotach głowy?

Witam. Od jakiegoś czasu mam problemy ze snem. Ponadto od około tygodnia męczą mnie zawroty głowy i silne uczucie osłabienia organizmu, a nawet poczucie, że mogę zemdleć. Temu wszystkiemu towarzyszy brak apetytu, który przeplata się z nagłymi atakami głodu, kiedy potrafię pochłonąć niezliczone ilości jedzenia. Bóle głowy, przeplatające się z bólami z lewej strony podbrzusza. Rano potrafię być pełna energii, by kilka godzin później stać się markotna i pozbawiona jakiejkolwiek siły. Ponadto dość często towarzyszy mi uczucie "nóg z waty" i konieczność, by choć na chwilę usiąść. Dziwne poczucie zmarznięcia nawet, kiedy wokół jest naprawdę ciepło. Nie mogę nie wspomnieć o dziwnym drętwieniu nóg i poczuciu smutku i osamotnienia. W zeszłą sobotę byłam w naprawdę złym stanie i miałam problemy z utrzymaniem równowagi. Sposób poruszania się i mówienia był o wiele wolniejszy niż zazwyczaj, a pokonanie kilku stopni było ogromnym wyzwaniem. Przespałam wtedy około 13h, ale na drugi dzień wciąż czułam ogromne zmęczenie, a prosta czynność jaką było wciągnięcie nóg na kanapę okazała się trudniejsza i musiałam dopomóc sobie dłońmi. Nie wiem do jakiego lekarza powinnam się udać i jakie badania zrobić. Czy powinnam liczyć, że objawy same ustąpią?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wymieniła Pani następujące objawy: problemy ze snem, bóle i zawroty głowy, silne osłabienie, brak apetytu naprzemiennie z atakami głodu, bóle lewej strony podbrzusza, zmienny poziom energii, niska tolerancja zimna, ociężałe, drętwiejące nogi, poczucie osamotnienia, silny smutek, spowolnienie psychoruchowe. Wyobrażam sobie, że takie nawarstwienie złego samopoczucia jest dla Pani ogromnie niekomfortowe. Tym bardziej, jeśli nie doświadczała Pani wcześniej takich stanów.

Różnorodność symptomów, które Pani wymieniła jest tak duża, że trudno jest wskazać jakąkolwiek domniemaną przyczynę zdrowotną, natomiast nie byłoby dobrze ich zlekceważyć. Proponuję zacząć od wizyty u lekarza POZ i wykonać pakiet badań, aby wykluczyć przewlekłe choroby wirusowe, bakteryjne, a także zaburzenia hormonalne. Będą to: morfologia krwi, próby wątrobowe i nerkowe, CRP, poziomy hormonów związanych z pracą tarczycy: TSH oraz FT3, opcjonalnie FT4, poziom elektrolitów, glukozy, żelaza i ferrytyny, kwasu foliowego, B12, EKG. Przed wizytą proszę się zastanowić, czy może występuje jakiś wzorzec w sytuacjach, w których pogarsza się Pani samopoczucie? Czy poprzedza je może silny stres, konkretne myśli? Czy jest Pani wówczas wyspana, najedzona, czy wręcz przeciwnie? O tym proszę opowiedzieć lekarzowi.

Na podstawie wyników powyższych badań lekarz rodzinny będzie mógł podjąć decyzję co do kierunku dalszej diagnostyki, być może skieruje Panią do lekarza konkretnej specjalności.

Jeśli jednak zostaną wykluczone wszelkie przyczyny medyczne, możliwe jest też podłoże psychosomatyczne takich dolegliwości. Wówczas należałoby przemyśleć, czy w ostatnim czasie Pani funkcjonowanie psychiczne nie uległo pogorszeniu? Być może pomocna byłaby konsultacja z psychologiem. Ostatni czas u bardzo wielu wrażliwych osób wywołał stan permanentnego poczucia zagrożenia, a długotrwały stres uruchomił silne napięcie w ciele – co skutkuje ogromnym zmęczeniem i różnorodnymi objawami.

Proponuję Pani lekturę kilku artykułów np. na powyższe tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/stres

https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/na-bezsennosc-leki-antydepresyjne

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę szybkiego powrotu do dobrej kondycji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.