Co mogę zrobić z tymi bólami lędźwi?

witam. mam 39 lat. od długiego czasu mam bóle kręgosłupa ledzwiowego. teraz od ponad miesiąca ból był tak silny że wykluczyło mnie to z pracy. także czulem ból w pośladku , udzie i łydce. Niedawno odwiedziłem kręglarza, stwierdził on że cierpię na kregozmyk. jego zdaniem mialem krąg l5 przesunięty o około 3 cm. Nastawił go, jest o wiele lepiej, ale nadal ból powraca jak coś robię, schylam się, podnoszę,jak siedzę i jak kaszle. rezonans mam za jakiś czas. pytanie? czy w tym przypadku jeśli on ustawił ten krąg na miejsce, rezonans cokolwiek pokaże? i czy prawda jest jego diagnoza? czy istnieje możliwość żeby zobaczył to po tym jak przeszedłem się i schyliłem? czy poprostu można jego diagnozę pomiędzy bajki włożyć? dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno mówić o słuszności hipotezy postawionej przez kręgarza – niestety na diagnozę musi Pan poczekać aż do badania MRI. Jeżeli ból nadal Panu doskwiera, to niewykluczone, że w obrębie odcinka lędźwiowego jest stan zapalny wywołany np. obrzękiem tkanek, co badanie z pewnością odzwierciedli. Rezonans magnetyczny jest badaniem bardzo czułym – pokazuje zmiany w obrębie kości oraz tkanek miękkich, więc wszelkie nieprawidłowości powodujące ból z pewnością zostaną uwidocznione.

Kręgozmyk jest to przemieszczanie się kręgu, powodujące utratę stabilności kręgosłupa i jego struktur. W przypadku kręgozmyku urazowego przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie tylnych struktur kręgu podczas nawet niewielkiego urazu, takiego jak poślizgnięcie, upadek, potknięcie itp. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kregozmyk-czym-jest-objawy-kuracja.

Skutkiem choroby może być rwa kulszowa, czyli podrażnienie nerwu kulszowego, które daje takie objawy, jak ból promieniujący od pośladka niekiedy aż po kolano. Jeśli jest Pan zainteresowany, to pod tym adresem dowie się Pan więcej na temat rwy: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-rwy-kulszowej.

Proszę pamiętać, że leczenie urazów czy chorób kręgosłupa zwyrodnieniowych jest procesem długim i żmudnym, wymagającym niekiedy jednoczesnego zastosowania kilku metod, w tym leczenia farmakologicznego wraz z fizjoterapią. Chiropraktyka, czyli kręgarstwo, należy do medycyny niekonwencjonalnej, więc trudno przewidzieć zarówno skuteczność, jak i konsekwencje takiego leczenia. Niektóre schorzenia, w tym kręgosłupa, są przeciwwskazaniem do manipulacji w obrębie kręgów, dlatego bezpieczniej jest najpierw wykonać MRI, a później zasięgnąć rady ortopedy.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/chiropraktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.