Co mogło spowodować problemy z wypróżnianiem u niemowlaka?

Dziecko ma skonczone 6 tyg. 2 tygodnie bralo nystatyne na plesniawki i od tego momentu zaczął sie problem z wyprożnieniem. Najpierw raz dziennie, a teraz co drugi dzien. Dodam, ze dziecko moczy odpowiednia ilosc pieluszek, gazy schodza wzorowo, ladnie przybiera na wadze. Jest radosne i nie ma twardego brzuszka. Karmimy sie kp i dokarmiamy mm (niewielkie ilosci ok. 150 ml dziennie). Czy nystatyna mogla sie przyczynic?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że stosowanie Nystatyny przypadkowo zbiegło się w czasie ze zmianą regularności wypróżnień niemowlęcia, choć oczywiście możliwe są zaburzenia flory bakteryjnej spowodowane lekiem przeciwgrzybiczym. W tym momencie nie sposób tego ustalić.

Może Pani skonsultować się z pediatrą, być może zasugeruje podawanie dziecku probiotyku, który poprawi funkcjonowanie jelit i wesprze mikrobiotę układu pokarmowego.

O probiotykach przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Najistotniejsze jest jednak to, że dziecko przybiera na wadze, jest radosne i nic nie wskazuje na to, by doskwierały mu jakiekolwiek dolegliwości trawienne, tak częste u niemowląt z uwagi na niedojrzałość układu pokarmowego.

Proszę pamiętać, że dzieci karmione mlekiem matki mogą wypróżniać się rzadziej – raz na kilka dni, a nawet raz w tygodniu, ponieważ pokarm ten jest odżywczy, a przy tym lekkostrawny.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.