Co może znaczyć krwawienie w czasie wypróżniania?

Witam. Mam dość intymne pytanie. Co jakiś czas podczas wypróżniania dochodzi u mnie do krwawienia. Krwawienie jest dość obfite, zamiast stolca leci krew... Później jest na chwilę spokój i potem znowu to samo. Wizytę u lekarza mam już umówioną, ale szczerze bardzo się jej obawiam. Dodatkowo mam bóle brzucha. Co to może być? Od czego tak się dzieje?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w takiej sytuacji, gdy krwawienia z odbytu są obfite, ma Pani bóle brzucha to trzeba czym prędzej udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na SOR. Przyczyn tego stanu może być kilka. Niemniej jednak każda z nich wymaga specjalistycznej diagnostyki. Konieczne będzie wykonanie badań obrazowych: kolonoskopii, gastroskopii, USG jamy brzusznej, które odpowiedzą na pytanie jaka jest przyczyna tych krwawień. Dodatkowo na pewno trzeba wykonać badania podstawowe krwi: morfologię z rozmazem czy ocenę poziomu prób wątrobowych. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz gastrolog zadecyduje, jakie leczenie trzeba u Pani zastosować. Wśród jednostek chorobowych można wymienić np. chorobę Leśniowskiego-Crohna, polipy jelita, uchyłki jelit itp. Zachęcamy zatem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem, gdyż każde krwawienie z odbytu wymaga diagnostyki, szczególnie jeśli jest ono obfite i może prowadzić do niedokrwistości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-z-okolic-odbytu-podczas-oddawania-stolca

https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.