Co może znaczyć taki guz w płucu?

Cześć ostatnio lekarz powiedział mi że mam prawdopodobieństwo guza na prawym plucu.. mam 30 lat i jestem osobą nie paląca. chodz dwa lata temu miałam robione badania i nic mi nie wykazało. Mam teraz skierowanie do lekarza od chorób płucnych... mam się spodziewać najgorszego ? .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani zaniepokojenie jest zrozumiałe, jednakże niestety nie napisała Pani, przy jakim badaniu lekarz stwierdził prawdopodobieństwo guza w płucu. Guzy w płucach najczęściej są wykrywane przy rutynowym badaniu RTG klatki piersiowej lub TK płuc i wtedy wzbudzają uzasadniony lęk u pacjenta. Zmiany takie mogą, ale nie muszą, mieć charakteru nowotworowego, mogą również wskazywać np. na zwapnienie płuc, które tworzy się z nadmiernie gromadzących się w płucach soli wapnia. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany należy jak najszybciej podjąć kroki diagnostyczne oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. W przebiegu każdej choroby jednym z ważniejszych czynników, zwiększającym szanse wyleczenia jest nastawienie pacjenta na powodzenie terapii. Proszę być dobrej myśli, ponieważ każda choroba odpowiednio wcześnie wykryta i właściwie zdiagnozowana daje realną szansę na całkowite wyleczenie. Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/pluca

https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/rak-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.