Co można zrobić przy tym nawrocie choroby?

Dzień dobry. Piszę ponownie moje zapytanie,ponieważ sprawa jest bardzo skomplikowana. Chodzi o krewna u której 2 lata temu stwierdzono nowotwora jelita grubego ,zlosliwego został on usunięty wraz z pecherzem moczowy gdyż był do niego przyklejony pojawiła się również przetoka do pochwy.wszystko zostało zoperowane krewna od tamtej pory była pod opieką tegoż lekarza. Zastosowano również stomie którą miała być usunięta czyli jelito mialo być zespolone po pół roku. Ten termin potem został przesunięty do dwóch lat,między czasie nie była zastosowana chemia gdyż lekarz ten cały czas twierdził że niema komórek nowotworowych. Od grudnia ubiegłego roku pojawiły się niepokojące objawy o czym lekarz był informowany,lecz na informację odpowiedział że niepokojące objawy były przed pierwszą operacją Niestety okazało się że jest nawrót choroby również z przetoka osoba jest osłabiona gdyż wszystko wychodzi przetoka lekarz ten na pytanie czy można coś zrobić milczy. Proszę zatem o opinię czy tą osobę można jeszcze próbować ratować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez dokładnych wyników badań nie sposób ocenić ani stadium choroby u Pana bliskiego, ani rokowania, więc trudno też mówić o możliwościach leczenia. To należy do lekarza prowadzącego – do niego proszę się zwrócić przede wszystkim lub do lekarza, którego darzą Państwo zaufaniem. O badaniach może Pan przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.

Niestety u wielu pacjentów chorujących na raka jelita grubego niepokojące objawy oznaczają nawrót choroby – po zabiegu chirurgicznym nawet u 50% pacjentów może wystąpić dalszy rozwój raka.

Standardowo, gdy dochodzi do nawrotu choroby w jelicie możliwe jest wykonanie kolejnego zabiegu chirurgicznego, jednak, co pragnę podkreślić, nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością bez wglądu w aktualne wyniki badań. Jeżeli przerzuty zlokalizowane są w innych miejscach, można rozważyć chemio- lub radioterapię. Tutaj znajdzie Pan więcej informacji, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-co-warto-wiedziec.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-a-rak-jelita-grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.