Co oznacza ta gulka na szyi po anginie?

Witam 10 lat temu zachorowałam na anginę mój węzeł chłonny podżuchwowy był powiększony zmniejszył się ale został twardy, nieruchomy guzek obok migdałka po lewej i prawej stronie mam dwie różowe gulki z białym w środku oraz grudki chłonne dalej są widoczne ogólnie czuję się bardzo dobrze ale zastanawia mnie co to może być

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zasugerować kontakt z lekarzem rodzinnym lub internistą. Z relacji zawartej w pytaniu wynika, że guzek pod żuchwą pojawił się na skutek przechorowania anginy. W przebiegu anginy często dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyi. Podczas choroby są one bolesne i łatwo wyczuwalne. Zwykle wraz z polepszaniem się stanu pacjenta, wracają one do swoich naturalnych rozmiarów i przestają sprawiać dolegliwości bólowe. Z Pani wypowiedzi wynika, że doszło do stwardnienia w miejscu występowania węzła chłonnego. Z tego też względu warto byłoby pokazać to miejsce lekarzowi rodzinnemu, który stwierdzi, czy konieczna jest dalsza diagnostyka, np. USG szyi i węzłów chłonnych, badania laboratoryjne, takie jak: OB, CRP, morfologia krwi czy poziom hormonów tarczycy. Dlatego też warto podjąć próbę kontaktu z lekarzem za pomocą teleporady lub wizyty stacjonarnej w przychodni.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.