Co oznacza taki wynik cytologii 20-latki?

Witam. Miałam robiona cytologię dodam, ze dwa dni po basenach. Grupa II według papanicolaou jak zawsze i wszystko Ok. Lecz w uwagach zaznaczone słabe działanie estrogenne, słaby odczyn zapalny i flora mieszana z przewaga Lactobacillus. Czy jest się czym martwić? Mam 20 lat, Hormony robiłam ostatnio i są w porządku, owulacje również występują wiec skąd takie niskie działanie estrogenne a także cxy basen mógł wpłynąć na florę bakteryjna.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonywana jest regularnie cytologia. Każda kobieta powinna wykonywać taką diagnostykę raz do roku.

Analizując wynik przedstawionej cytologii, można by stwierdzić, że nie powinno stwierdzić się niepokojących zmian, świadczących o rozwoju nowotworu. Słabe działanie estrogenne może mieć znaczący wpływ na stan błony śluzowej dróg rodnych. Objawia się to najczęściej suchością pochwy, podrażnieniami, częstymi infekcjami intymnymi, a także bólem podczas stosunku. Słabe działanie hormonów generuje również prawidłowe pH dróg rodnych.

Niedobór estrogenów może występować przy nieprawidłowym funkcjonowaniu jajników. Istnieje kilka metod leczenie, które pozwoliłyby polepszyć codzienne funkcjonowanie. Można również spróbować zastosować globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, które wpłyną korzystnie na nawilżenie pochwy.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem ginekologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym i analizie cytologii będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-estrogen

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.