Szanowna Pani,
Samoocenę czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości.
Wymaga pracy w obszarze odbierania siebie: Ćwiczenie: Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry Pani,
Zacznę od podziękowania Pani, że zechciała Pani podzielić się swoją częścią biografii osobistej.
Z Pani obszernej relacji wynika, że od wczesnego dzieciństwa, mocno była Pani skupiona na spełnianiu oczekiwań Innych, zależało Pani na aprobacie Najbliższych/Bliskich, i nie nie dzieliła się Pani swoimi emocjami/uczuciami/doznaniami.
Odstawiła Pani swoje uczucia oraz potrzeby, aż przestała je Pani dostrzegać.
Znalazła się Pani w takim miejscu, że zaczęła się Pani zastanawiać
oraz zauważać, że gdzieś po drodze zgubiła Pani siebie...
Istotnym jest, żeby przyznała się Pani sama przed sobą, że potrzebuje Pani wsparcia psychologicznego/psychoterapeutycznego, w pracy terapeutycznej (rozwojowej) nad poczuciem własnej wartości.
Podsumowując, jest to dla Pani (ten!) dobry/odpowiedni czas, by kontynuowała Pani terapię psychologiczną, sięgając po wsparcie psychologiczne, by dotarła Pani do samej siebie, by poczuła swoje ogromne zasoby i nie chciała już naśladować Innych, bo w Pani jest wyjątkowość.
Serdeczności i tylko pomyślności Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co mogą oznaczać moje problemy z samoakceptacją? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak przestać się przejmować tym porównywaniem siebie do innych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak wyrażać swoje emocje i mieć lepszą samoocenę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak nauczyć się samoakceptacji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak rozmawiać z rodzicami i zmienić ich nastawienie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z dużą nieśmiałością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego borykam się z brakiem pewności siebie? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak pozbyć się tej nieśmiałości i wycofania? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z obniżoną samooceną po rozstaniu z partnerem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Oto 6 oznak, że wychowywałeś się w toksycznej rodzinie!
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Ot
Akceptowanie własnego ciała a depresja
Sposób, w jaki spostrzegamy samych siebie, ma ogro
Samotność a depresja
Samotność jest uczuciem wyobcowania, poczuciem bra