Co podawać dziecku, by podnieść poziom żelaza?

Witam, u mojej 7-letniej córki poziom żelaza wynosi 45 ug/dl, ale już TIBC ma 318 mg/dl. Dodam, że córka miała kiedyś stwierdzoną alergie na mleko, które niestety czasami spożywa, bo dodawane jest nawet do wędlin. Co powinnam wprowadzić jej do diety, by podnieść poziom pierwiastka, czy może taki wynik to nie tragedia? z góry dziękuję za odpowiedź, pzdr Iza

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Normy dotyczące żelaza dla dziewczynki >15 lat wynoszą: 37-145 ug/dl. Wartość uzyskana w badaniach Pani córki mieści się w tym zakresie, jednak jest w dolnej granicy tych wartości. Warto wiec dbać o to aby dieta dziecka była bogata w żelazo. Zapotrzebowanie na ten składnik dla dziecka w tym wieku to 10 mg na dzień. Produkty, które zawierają znaczne ilości żelaza to: mięso, rośliny strączkowe, tofu, mak, sezam, chia, nasiona dyni, produkty pełnoziarniste, takie jak mąka, płatki, pieczywo, czy makarony, kasze oraz zielone rośliny np. brokuł, brukselka. Jednak warto pamiętać o substancjach, które mogą zwiększać lub zmieszać jego przyswajalność. Dodatek witaminy C znacznie zwiększa przyswajalność żelaza, dlatego warto włączyć produkty bogate w tę witaminę. Korzystne są także witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Natomiast związki obecne w roślinach strączkowych obniżają ilość, która może być wykorzystana w naszym organizmie. Tak samo działa herbata, czy zbyt duża zawartość błonnika w posiłku.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Żelazo – żelazny składnik w naszej diecie
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zelazo-zelazny-skladnik-w-naszej-diecie.html?c=9