Co powinienem zrobić, żeby zaakceptować siebie?

Dzień dobry, otóż mam problem z wyjściem do ludzi. Kiedy myślę sobie, że mam iść do pracy ogarnia mnie takie uczucie w środku blokujące. Babcia dziwi się, że normalnie nie pracuję, nie chodzę w różne miejsca. Ja też chciałbym mieć różne rzeczy korzystać z życia, a nie mieć nie wystarczające pieniądze na wszystko. Co powinienem zrobić, żeby zaakceptować siebie i iść z prądem?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Witam Pana,

Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na fobie społeczną.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.

Fobia społeczna całkowicie dezorganizuje życie, utrudnia normalne funkcjonowanie,

nie pozwala skupić się nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje, zabierając

tym samym całą radość życia..

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi stale doświadcza

obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej czy nawet zwykłej

rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

Poza tym nieadekwatna samoocena i brak wiary w swoje możliwości, negatywnie wpływają

na wszystkie obszary Pana funkcjonowania i sprawiają, że nie potrafi Pan cieszyć się życiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pan w umyśle wypaczony

obraz samego siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę i poczucie przygnębienia.

Fobia społeczna może prowadzić do wycofania się z aktywności społecznej

a nawet do izolacji społecznej.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii, która pozwoli Panu

spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić

poczucie własnej wartości, dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia.

Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Aby zaakceptować siebie i pokonać blokady związane z wychodzeniem do ludzi, kluczowe jest zrozumienie, co dokładnie wywołuje ten lęk. Może to być związane z niepewnością, niską samooceną lub obawą przed oceną. Praca nad samoakceptacją polega na uświadomieniu sobie swoich wartości, mocnych stron oraz na zaakceptowaniu swoich słabości bez nadmiernego krytycyzmu. Ważne jest również, aby nauczyć się radzić sobie z negatywnymi myślami, które mogą wzmacniać lęk, oraz by dążyć do wyznaczania sobie realistycznych celów. Rozważenie wsparcia ze strony terapeuty może być pomocne w nauce skutecznych strategii radzenia sobie z tymi trudnościami. Akceptacja siebie to proces, który wymaga czasu, ale jest kluczowy dla poprawy jakości życia i przezwyciężenia lęków, które mogą ograniczać codzienne funkcjonowanie.