Co powoduje słabe wchłanianie żelaza?

Mój poziom żelaza to 5 um/dl przy normie 15-200 um/dl. Miałam określany poziom Hb i wyszło 11,5, a tydzień później morfologia została powtórzona i tym razem Hb wyszło 12,4. Lekarz przepisał mi doustny preparat żelaza i kazał powtórzyć badanie za 3 miesiące. Od 1997 przyjmuję Sodium Valproate i od niedawna Gabapentin. Podejrzewam, że to Sodium Valproate ma wpływ na złe wchłanianie żelaza. Paznokcie mi się łamią, włosy wypadają garściami, ciągle jestem zmęczona, przy podchodzeniu pod jakąkolwiek górkę brakuje mi tchu. Poza tym jestem apatyczna, prawie na niczym nie mogę się skoncentrować. Proszę o poradę!

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie!

W Pani przypadku przyczyna może być bardziej złożona. Stosowany walpronian sodu może wpływać niekorzystnie na skład krwi, jednak zaburzenia te dotyczą płytek krwi oraz białych ciałek krwi, natomiast nie wpływa na poziom żelaza czy liczbę czerwonych krwinek, tak więc nie powinien być odpowiedzialny za niedobór. Stosowane leki mogą jednak odpowiadać za pozostałe objawy które Pani opisuje (zmęczenie, wypadanie włosów).

Za niedobór żelaza może być odpowiedzialne wiele czynników, najbardziej powszechne to nieprawidłowo dobrana dieta lub utrata nadmiernej ilości krwi (na przykład w wyniku obfitych miesiączek).

Tak jak lekarz zalecił wskazana jest suplementacja żelaza, a następnie kontrolne badania. Jeżeli nie będzie efektu terapii konieczne będzie pogłębienie diagnostyki. Natomiast jeżeli po wyrównaniu poziomu żelaza objawy nadal będą występowała być może wskazana będzie modyfikacja terapii.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty