Co robić z brunatnym plamieniem podczas stosowania antykoncepcji?

Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne od 7 lat, od czasu drugiego porodu. Wcześniej też brałam, zaprzestał na około rok, zaszłam w ciążę i potem znowu zaczęłam przyjmować, odstawiłam by zajść w drugą ciążę. 3miesiące i się udało. Potem znowu zaczęłam przyjmować tabletki. Tydzień po rozpoczęciu nowego opakowania tabletek pojawiły mi się nagle brunatne plamienia, nigdy wcześniej ich nie miałam. Od tego czasu mam wzdęty brzuch, nudności, zaparcia, sporadycznie ból w podbrzuszu, taki dyskomfort w brzuchu. Czy to może być endometrioza?
KOBIETA, 37 LAT 2 miesiące temu

Krwawienie i ból w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia szeregu działań niepożądanych, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do danych pigułek.

Nie wspomina Pani nazwy tabletek antykoncepcyjnych, dlatego nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jakie skutki uboczne mogą one wywoływać. Z pewnością jednak jednym z nich mogą być brunatne plamienia, które Pani zauważyła.

Endometrioza może dawać wiele objawów, w tym: przewlekły ból miednicy, ból podczas stosunku, nieregularne cykle miesiączkowe, obfite krwawienia, dolegliwości jelitowe, ból podczas oddawania moczu, a także wzdęcia i chroniczne zmęczenie.

Więcej na ten temat w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza.

Wymienione przez Panią objawy mogą, ale nie muszą o niej świadczyć. Możliwe, że wynikają po prostu z powrotu do doustnej antykoncepcji hormonalnej. Aby mieć pewność proszę udać się do ginekologa i wykonać badania diagnostyczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty