Co robić z tym bólem kręgosłupa w ciąży?

Witam, zaczęłam 36 tydzień ciąży. Wczoraj wiczorem złapał mnie potworny ból kręgosłupa piromienujacy na podbrzusze, były takie przypływy przez ok. 5 godzin. I dodam występowało przy tym straszne bulgotanie w brzuchu conajmiej jak na biegunkę ale nic się nie pojawiło. Dzisiaj dolegliwości minęły.... Ale boli tylko podbrzusze i strasznie rwia piersi. Podbrzusze boli jak ja silna miesiączkę, a dzieciątko jakieś takie dzisiaj spokojne rusza się, ale nie tak jak do dnia wczorajszego. Czuję ja ale tak muszę się wczuwać w te ruchy.... Lekarza mam dopiero w środę! Nie wiem co robić, każda noc jest dla mnie strachem.... Lekarz w 35 tygodniu mówił że dziecko ma już 3400 i nie ma miejsca.... Proszę o jakąkolwiek poradę. Bo podbrzusze boli nie skurczowo tylko cały czas.....

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym są powszechnym zjawiskiem w ciąży – zwłaszcza w III trymestrze, gdy spory brzuch i dodatkowe kilogramy, a także przesunięcie środka ciężkości ciała prowadzą do utraty stabilności kręgosłupa, to jednak opisane przez Panią dolegliwości są niepokojące.

Bóle krzyżowe, bóle podbrzusza oraz napieranie na jelito grube, a niekiedy i biegunka, to najczęstsze objawy rozpoczynającej się akcji porodowej. Niekiedy mogą trwać nawet kilka dób, co może być mylące dla ciężarnej. Odsyłam do materiału wideo na naszej stronie: https://portal.abczdrowie.pl/bole-porodowe.

Niemniej takie dolegliwości, a co ważniejsze – wątpliwości dotyczące ruchów dziecka – są sygnałem, by nie zwlekać z wizytą u lekarza. Dlatego też sugeruję, by skontaktowała się Pani z lekarzem prowadzącym ciążę lub skierowała bezpośrednio na izbę przyjęć. Zachęcam również do zapoznania się z tym artykułem: https://parenting.pl/bol-kregoslupa-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.