Co robić z tym bólem pleców u 8-letniego dziecka?

Witam, moje dziecko lat 8 miesiąc temu temu odczuwało bóle w kręgosłupie przy skakaniu na trampolinie, problem ten wrócił wczoraj i dzisiaj ponownie jest to samo, jak tylko zaczyna skakać na trampolinie natychmiast przestaje, bo czuje ból tak jakby na środku kręgosłupa. W innych przypadkach syn nie odczuwa bólu, biega, gra w piłkę, jeździ na hulajnodze itd. Miesiąc temu inne dziecko w szkole na korytarzu wbiegło w niego, on się przewrócił plecami w kant ściany, miał siniak na plecach i od tego czasu to się teraz dzieje. Dziwi mnie to, iż te dolegliwości są tylko na trampolinie. Bardzo dziękuję za poradę. Oczywiście jutro jestem umówiona z nim na wizytę do pediatry.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie taka sytuacja wymaga wizyty u ortopedy, a także diagnostyki w postaci prześwietlenia RTG odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa. Trampolina szczególnie jest niepolecana jako aktywność fizyczna dla dzieci – skakanie na niej nie tylko jest źródłem wielu kontuzji, z jakimi borykają się lekarze w szpitalnych oddziałach ratunkowych, ale jest też niebezpieczna dla kręgosłupa z uwagi na możliwość uszkodzenia krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami w kręgosłupie.

Te struktury o funkcji amortyzatorów w czasie podskakiwania narażone są na duży ucisk, co może grozić poważnymi konsekwencjami. Zdecydowanie należy zrezygnować z tej formy aktywności, jak i z każdej innej, w momencie, w którym jej wykonywanie skutkuje dolegliwości bólowymi.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://parenting.pl/uwaga-na-trampoliny-niebezpieczna-rozrywka.

Niewykluczone, że upadek czy uderzenie w plecy syna doprowadziło do urazu kręgosłupa, który objawia się dolegliwościami bólowymi w trakcie skakania na trampolinie. Proszę niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, a do tego czasu dopilnować, by dziecko unikało czynności, w tym skakania na trampolinie, które nasilają ból kręgosłupa w odcinku piersiowym.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-zrobic-zeby-moje-dziecko-mialo-zdrowy-i-silny-kregoslup.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.