Co robić z tymi atakami paniki?

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć co mi dolega bo jest to bardzo dziwny przypadek i nie wiem za bardzo co z tym zrobić i jak to właściwie leczyć. Chodzi o to że jak długo nic nie jem to się czuje tak bardzo źle że biorą mnie jakieś ataki paniki, lęki i duszności jak się porządnie najem to to jakby przechodzi, ale nie do końca. Jakbym cały czas sie źle czuł trochę mnie to irytuje bo ten stan wyłącza mi myślenie i mam przez to problemy w pracy. Próbowałem to leczyć alkoholem aby sobie ulżyć w cierpieniach, ale to później jeszcze tylko się pogarsza. Raz piłem alkohol 3 dni pod rząd od rana to później myślałem że zejde, ale nie jakby przez kaca tylko właśnie przez jakieś ataki paniki i bardzo złe samopoczucie to nie jest jakby do końca kac. Tutaj jakby brakuje nawet słów żeby to dokładnie opisać bo nie potrafie ich znaleźć. Coś jakby takie ciągłe uczucie stresu i duszności, ale nie zawsze. Gdy np. nie jem długo i spróbuje coś zjeść to bierze mnie na wymioty. Wkońcu po wielu latach życia w męczarniach postanowiłem udać sie do psychiatry któremu opowiedziałem całą sytuacje on przepisał mi escitalopram po którym na początku czułem się jeszcze gorzej ale potem jakby wszystko zaczęło się stabilizować, ale moja radość nie trwała długo bo potem jakby on przestał działać i zmieniłem go na paroksetyne gdyż wyczytałem że ten escitalopram to bardzo słaby lek. Więc zacząłem przyjmować tą paroksetyne biorę ją od 3 miesięcy ale też nie wiele pomaga. Zauważyłem do tego że palenie tytoniu jakby wyłącza działanie paroksetyny na jakiś tydzień a potem jak przestane palić to jakby znów zaczyna, czy nikotyna może osłabiać działanie tego leku?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Codzienne zmaganie się z tyloma przykrymi objawami musi być dla Pana bardzo trudne i dobrze, że wciąż szuka Pan ich przyczyny i nie poddaje się w walce o lepsze samopoczucie. Te wszystkie dolegliwości, które Pan wymienia, mogą być symptomem jakichś zaburzeń lękowych, ale nie muszą. Pisze Pan, że niektóre dolegliwości nasilają się, gdy długo Pan nie je. Warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest hipoglikemia reaktywna / insulinooporność, czyli częsta forma zaburzenia pracy trzustki (insuliny) i metabolizmu glukozy w organizmie. Mamy w niej do czynienia z gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi po posiłku, co może dawać różne nieprzyjemne objawy, w tym: nagłe osłabienie, rozdrażnienie, silny niepokój, problemy z koncentracją i myśleniem, ból głowy, drżenie rąk, poty, uczucie, że zaraz się zemdleje, aż do zasłabnięcia. W przypadku tego zaburzenia samopoczucie poprawia się, gdy do organizmu dostarczy się szybko pokarm zawierający węglowodany proste (np. słodki sok). Warto, żeby Pan udał się do lekarza w celu zdiagnozowania i ewentualnie wykluczenia takiego podłoża Pańskich dolegliwości. Więcej o tym problemie może Pan przeczytać np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hipoglikemia-przyczyny-objawy-kuracja.

Część Pańskich objawów, m.in. ataki paniki, o których Pan wspomina, mogą jednak sugerować psychiczne źródło dolegliwości. Warto, by leczenie u psychiatry połączył Pan z psychoterapią, która jest skuteczną metodą poznania i przepracowania przyczyn lęku i daje długotrwałe efekty. Przy tego typu zaburzeniach najbardziej polecany jest nurt poznawczo-behawioralny psychoterapii. Niezależnie może Pan zapoznać się technikami relaksacyjnymi, które pomogą obniżyć napięcie i stres odczuwany w ciele. Więcej na ten temat może Pan przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Pyta Pan, czy palenie papierosów może wpływać negatywnie na działanie przyjmowanego leku. Owszem, nikotyna może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, np. uspokajającymi i przeciwdepresyjnymi oraz zmieniać ich metabolizm, w tym osłabiać ich działanie. Tę kwestię najlepiej omówić z lekarzem prowadzącym (https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-papierosow).

Na podobne pytania odpowiedzieli też już nasi eksperci, np. tutaj:

- https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-z-lekiem-i-atakami-paniki

Pozdrawiam Pana serdecznie oraz życzę, żeby udało się Panu znaleźć skuteczną pomoc i odzyskać radość z życia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.