Co robić z tymi zaburzeniami wypróżnień w ciąży?

Witam Jestem w 23 tygodniu ciąży i mam problemy z wypróżnianiem się. Dzisiaj podczas załatwiania się dostałam silnych skurczów podbrzusza i bólu po lewej stronie, jakby jajnika. Trochę się przestraszyłam więc poszłam się położyć i po około 10 minutach silny skurcz powrócił. 9ha skurcze trwały około 1 minuty. Po ustąpieniu skurczu poszłam do łazienki i udało się wypróżnić już bez problemu i skurcze nie powróciły. Dodam, że nie było żadnych upławów ani plamień z dróg rodnych. Czy jest się czym martwić? Boje się żeby nic się nie stało dziecku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości bólowe podbrzusza w ciąży zawsze są powodem do wzmożonej czujności, bo mogą wskazywać na nieprawidłowości np. w postaci skracającej się szyjki macicy. Ale warto też mieć na uwadze, iż wraz z biegiem czasu różnego rodzaju dolegliwości mogą się nasilać, co ma związek z fizjologią ciąży – rosnący płód, powiększająca się macica mogą uciskać na narządy wewnętrzne, powodując ból czy dyskomfort, a niektóre hormony ciążowe są odpowiedzialne w pewnym stopniu za np. zaparcia.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat zaparć w ciąży odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-w-ciazy.

W Pani przypadku, choć trudno stwierdzić to z całą pewnością, niewykluczone, że ból skurczowy pochodził z jelit i miał bezpośredni związek z zaparciami, utrudnionym pasażem pokarmu przez przewód pokarmowy, kolką jelitową czy wreszcie zaleganiem mas kałowych. To wszystko mogło spowodować dotkliwy ból, ale jeżeli ustąpił i nie pojawiły się żadne dodatkowe dolegliwości, jak np. plamienia, krwawienia lub narastające skurcze, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Proszę jednak, w miarę możliwości, spróbować wyeliminować zaparcia. Poza odpowiednią dietą (błonnik, warzywa, unikanie przetworzonej, smażonej, tłustej żywności), konieczne jest przyjmowanie dużych ilości wody, a także ruch, który to usprawni pracę jelit.

O bólu podbrzusza w ciąży może Pani przeczytać w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.