Co spowodowało nagłe przybranie na wadze?

m bardzo szczupla,zawsze niedowaga. choc potrafilam sporo zjesc, i tlusto.bylam badana na wszystko i nic.anemia,anoreksja, tarczyca, celiakia itd.mam 29 lat i w ostatnich miesiacach przytylam prawie 10 kilo jakie moga byc przyczyny? kiedys mi lekarka mowila ze na starosc jest tendencja do tycia,czy to juz? ostatnio tez posiwialam. i strasznie wlosy mi sie sypia. ale najbardziej zastanawia mnie ta waga. ja nigdy tyle nie wazylam. zawsze waga byla kolo 40 kg a teraz prawie 50. to starosc, choroba?

Jest Pani młodą osobą, dopiero po 65 roku życia znacząco zmniejsza się metabolizm. Jeśli wyniki badań nie wskazują na problemy z tarczycą (choć pewnie należało by diagnostykę rozszerzyć, samo TSH nie wystarczy, wówczas również fT3, fT4 oraz anty-TPO należało by zbadać). Ocenić poziom witaminy D3. Należy również zwrócić uwagę na tryb życia, należało by skontrolować ilość dostarczanych kalorii z potrzebami organizmu - pomoże w tym dietetyk lub może w Pani przypadku nastąpił spadek aktywności fizycznej i należy prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Pomocne może być również wyrównanie flory bakteryjnej w jelitach - poprzez priobiotyk (obniżenie może wynikać ze stresu, dużej liczby przyjmowanych wcześniej leków itp.)

Około wieku, w którym Pani się teraz znajduje następuje zmiana metabolizmu (konkretniej ok. 26 r. ż.). Jest to naturalny proces, który zmienia się na przełomie całego życia. Jednak powodów przybrania przez Panią wagi może być mnóstwo. Stres, siedzący tryb życia, problemy z wątrobą, niewysypianie się. W grę wchodzą jeszcze inne rzeczy jak np. problemy z tarczycą, jednak pisze Pani, że robiła badania.
Pragnę jednak zauważyć, że 40kg to naprawdę bardzo mała waga jak na kobietę w Pani wieku (pomijając już nawet wzrost) i może nieść za sobą poważne problemy zdrowotne!