Co znaczą bóle w klatce piersiowej i zawroty głowy?

Mam 20 lat i od 3 ecy zle sie czuje mam bole i zawroty głowy bole w klatce piersiowej i przyspieszona prace serca duszności problemy żołądkowe i uczucie ze zaraz zemdleje przy czym cały czas towarzyszy strach ze zaraz umrę albo jestem na cos powarznie chory . Robiłem już rozne badania ale wyniki sa ok jedyne co mam to problemy z kręgosłupem i torbiel retencyjna w prawej zatoce klinowej lekarz mówi ze to nerwica i dał mi skierowanie do psychiatry czy to jest możliwe nie wiem już co mam robić

Dzień dobry, warto skonsultować się u lekarza psychiatry. Być może cierpi Pan na zaburzenia lękowe, a wtedy konieczna będzie farmoketerapia oraz psychoterapia. Zaburzenia te nie leczone pogłębiają się , dlatego warto nie bagatelizować tych objawów i udać się do lekarza psychiatry.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam serdecznie
Objawy, które Pan opisuje mogą świadczyć o chorobie natury psychologicznej. Skoro lekarz wykluczył biologiczne podstawy objawów proszę udać się do psychiatry.
Proszę się nie obawiać, psychiatra może przypisać leki, które pozwolą złagodzić stany, których Pan doświadcza, jednak na tym proszę się nie zatrzymywać. Leki łagodzą obawy ale nie usuwają przyczyny. Warto udać się na psychoterapię, podczas której będzie Pan mógł wyleczyć przyczyny zaburzeń. Polecam nurt psychodynamiczny, zakładający, że wpływ na nasze funkcjonowanie ma nieświadomość.
Ważne aby poszukał Pan wsparcia jak najszybciej. Całe życie przed Panem a tylko od Pana zależy jaką będzie miało jakość
Mam nadzieję, że psychoterapia Panu pomoże. Pozdrawiam

Witam. Najważniejszą kwestią jest wykluczenie możliwości medycznego podłoża Pana doelgliwości. Jeśli kontaktował się Pan z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki w oparciu o prezentowane objawy, a on to potwierdził, możliwe, że rozwiązaniem byłoby udanie się do psychiatry lub psychoterapeuty. Objawy, o których Pan mówi, czyli dolegliwe doznania z ciała (zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, duszności) połączone z myślami o nieuchronnym zagrożeniu ("zaraz umrę"; "jestem na coś poważnie chory") pojawiają się w kryteriach diagnostycznych zaburzeń lękowych, a szczególnie lęku panicznego (ataków paniki).
Według międzynarodowej klasyfikacji medycznej ICD-10, Zespół lęku panicznego charakteryzuje się nawracającymi (kilkókrtonie w ciagu miesiąca) atakami paniki, które nie są powiązane z żadną konkretną sytuacją. Napady te charekteryzują się narastającym lękiem, nasilonymi objawami wegetatywnymi, oraz poczuciem nieuchronnej śmierci, utraty kontroli lub rychłego poadnięcia w obłęd. Do objawów wegetatywnych należą min.:
- kołatanie serca
- zimne poty
- zawroty głowy
- duszność
- uczucie rozpierania w klatce piersiowej
- nudności
- depersonalizacja
- zaburzenia równowagi
- parestezje (gł. uczucie drętwienia kończyń)
- trudności z przełykaniem

Raz jeszcze zachęcam do skontantowania się osobiście ze specjalistą, który byłby w stanie lepiej określić Pana dolegliwość. W zaburzeniach lękowych dużą skuteczność wykazuje terpia poznawczo- behawioralna. Pozdrawiam serdecznie.