Co znaczą wystające żyły w zgięciach kolan?

Witam. Jestem kobietą, mam 17 lat i ważę 53 kg. Od pewnego czasu mam w zgięciu kolana wystające żyły. Trenuję piłkę ręczną, ale wątpię, że to może być tym spowodowane. Czy to jest coś poważnego? Nie chcę przerywać trenowania, a gdybym jednak udała się do lekarza i on by stwierdził coś poważniejszego, jest możliwość, że kazałby mi przestać trenować? Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o pomoc.
KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Niestety bez możliwości obejrzenia żył nie jestem w stanie określić, czym są "wystające żyły". Być może jest to naturalne ich położenie i ze względu na słabo rozwiniętą tkankę podskórną są tak bardzo dobrze widoczne. Istnieje jednak ryzyko, że w obrębie kolana doszło do wystąpienia jakiejś patologii (żylaki, zakrzep, tętniak). Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub chirurga naczyniowego, specjalisty który będzie mógł ocenić charakter zmian.

Odwlekanie konsultacji ze specjalistą, tym bardziej u osoby czynnie uprawiającej sport, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań, mogących doprowadzić nieraz do trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty