Co zrobić w przypadku tych problemów ze snem u dziecka?

Witam, mam problem z moim 9 miesięcznym synkiem. Od początku jest karmiony piersią, od 6 miesiąca rozszerzamy dietę - idzie dobrze, chętnie je. Dostaje 3 posiłki uzupełniające w tym kaszkę na noc, a pierś na żądanie. Gdy skończył 3 miesiące pięknie przesypiał całe noce i zasypiał w łóżeczku (dostawnym). Od ok 5 miesiąca jego sen bardzo się pogorszył, a od 8 to już prawdziwa tragedia.... codziennie wieczorem ten sam rytuał łącznie z kąpielą którą uwielbia. Jeśli chodzi o ząbkowanie to ma dwie dolne jedynki i na poprawę jakości snu nie wpływają żadne kropelki, paracetamol nic....w nocy śpi bardzo różnie czasem budzi się 2 razy i po podaniu piersi zasypia a czasem potrafi marudzić przez 3 godziny i nie spać - przytulanie, bujanie, nic nie pomaga . W dzień ma jedną drzemkę ok 3 h i ogólnie jest grzeczny, pogodny i ładnie się bawi. Od tygodnia śpi w swoim pokoju bo myślałam że może coś sie zmieni ale nie ma różnicy czy to w moim łóżku czy dostawnym czy w swoim. Mam wrażenie że on mnie trochę "szantażuje" żeby go brać na ręce, bawić się albo dać pierś. Oczywiście w nocy nie świecę światła ani nie daje się wciągnąć w zabawę. Co mogę zrobić? Jest szansa że to taki okres i przestanie sam?

Dzień dobry

To że dziecko ma potrzebę przytulenia czy KP wynika z tego, że ma potrzeby które próbuje zaspokoić w jedyny znany sobie sposób- bliskością mamy. 9 -miesieczne dziecko ma prawo budzić się w nocy. Zmiana zachowania, o której pani pisze może też wynikać ze skoku rozwojowego. Proszę sprawdzić co jest dla Pani w zachowaniu dziecka najtrudniejsze- np.czy to ze budzi się w nich a przez to jest Pani niewypoczeta i w ten sposób poszukać rozwiązania. Np. nadrobić zaległości snu w dzień gdy w tym czasie ktoś inny zajmie się dzieckiem. Nie postrzegałabym zachowania 9-miesieczniaka jako manipulacji. Czasami pomaga spanie z dzieckiem, wtedy gdy od razu po obudzeniu dostanie w łóżku pierś i nie rozbudza go branie na ręce i karmienie. To kwestia osobistej decyzji, proszę też zadbać o swoje potrzeby i komfort w tej sytuacji,bo brak snu (choć trochę wpisany w rolę rodzica małego dziecka) połączony z jego płaczem czy rozdrażnieniem potrafi bardzo obniżyć jakość życia. Powodzenia!