Co zrobić z ciemieniuchą u niemowlęcia?

Mój 2 miesięczny syn ma ciemieniuche. Nie chce zejść gdy czesze szczotka. Wczoraj pocieralam ręcznikiem po kapieli i trochę zeszło. Czy mogłam mu w ten sposób zniszczyć cebulki? Bardzo się martwię ze będzie miał teraz lyse placki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw – delikatne włosy, które znajdują się na głowie niemowlęcia podlegają wycieraniu się i wypadają z biegiem czasu, co jest zjawiskiem naturalnym. Delikatne pocieranie główki dziecka po kąpieli nie powinno mieć żadnego wpływu na stan cebulek włosa, natomiast warto jednak sięgnąć po preparaty przeznaczone do walki z ciemieniuchą.

Twarda łuska na głowie niemowlęca to stosunkowo częsta przypadłość kilkumiesięcznych dzieci – jest efektem wzmożonej produkcji sebum, które łącząc się z naskórkiem tworzy osławioną ciemieniuchę. Pod tym adresem odnajdzie Pani więcej informacji na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/ciemieniucha-przyczyny-objawy-leczenie.

Proszę pamiętać, by nie usuwać łuski na siłę i przez mocne pocieranie, bo o ile ciemieniucha nie boli i nie swędzi dziecka, to niełatwo o podrażnienie, a nawet zranienie delikatnej skóry dziecka. Być może porady naszego eksperta – dermatologa okażą się pomocne, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-z-ciemieniucha-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.