Co zrobić z takim lękiem i obniżonym samopoczuciem?

Od 3 lat mam dziwne lęki które utrudniają mi życie. Boję się wyjść załatwić swoje sprawy, boję się pójść do lekarza. Unikam kontaktu z innymi ludźmi ponieważ gdy z kimś rozmawiam mam natłok myśli i bardzo sie stresuje. Mam spowolnione myśli , gorsza pamięć i koncentracje. Przez ostatnie 3 miesiące moj stan się pogorszył. Zaczęłam się przejmować wszystki, tym że nie mam pracy że to mi nigdy nie przejdzie. Wieczorami jestem bardzo smutna i codziennie płacze. Od czasu do czasu czuje ucisk w klatce piersiowej i na codzień czuje dziwne napięcie w ciele. Co to może być? Da się to wyleczyć?

Dzień dobry,
Niestety nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie odnośnie tego, co to może być ponieważ opisane objawy pasują do różnych zaburzeń i może mieć Pani więcej niż jedną diagnozę. W Pani opisie sporo jest mowy o lęku i w związku z tym być może cierpi Pani na jedno z zaburzeń lękowych np. nerwicę lękową. Pogorszona pamięć, koncentracja, smutek oraz częsty płacz mogą dodatkowo świadczyć o depresji. Objawy fizyczne przykładowo takie jak obecne u Pani są bardzo częste w zaburzeniach z grupy lękowych. Doradzałabym wizytę u psychiatry celem postawienia diagnozy oraz najprawdopodobniej podjęcia farmakoterapii oraz u psychologa psychoterapeuty. Najskuteczniejsze jest zwykle leczenie kompleksowe, czyli połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Na szczęście tego typu zaburzenia można z powodzeniem leczyć. Pani problem trwa już od dawna i doradzałabym nie zwlekanie z podjęciem leczenia. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i szybko dostrzeże Pani poprawę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/