Dzień dobry Pani Magdo. Opisany przez Panią wynik TSH na wysokim poziomie raczej wskazuje na niedoczynność tarczycy. Radziłabym Pani wykonanie oprócz tego jeszcze oznaczenia fT3, fT4 i przeciwciał anty-TPO jeszcze przed wizytą u endykrynologa. Zdarza się bowiem, że lekarze zbyt pochopnie stawiają diagnozę o niedoczynności tarczycy lub jej braku wyłącznie na podstawie wyniku TSH, a jest to stanowczo za mało. Dodatkowo przydałoby się USG tarczycy, które wskaże Pani bardzo ważną informację, a mianowicie czy niedoczynność tarczycy wynika u Pani z choroby Hashimoto, na którą wskazują Pani objawy.
Co do Pani masy ciała, proszę mieć na uwadze, że przy niedoczynności tarczycy jest to rzecz wtórna. Oznacza to, że bez uregulowania gospodarki hormonalnej, niewiele da się zrobić, gdyż nadmierna masa ciała wynika nie z przejedzenia czy niedostatecznej aktywności fizycznej, a z nieprawidłowego metabolizmu. Przy chorobie Hashimoto pacjenci jedzą bardzo mało,a mimo wszystko ich masa ciała wzrasta. Po wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii i diety masa ciała stabilizuje się i bardzo wielu chorych to szczupłe sprawne osoby.
Dieta w chorobach tarczycy, szczególnie w Hashimoto, ma bardzo duże znaczenie. Zaleca się dietę bezglutenową, bezmleczną, z wykluczeniem świeżych roślin krzyżowych. Dieta powinna być także uboga w cukry proste, bogatobiałkowa z dużą ilością owoców i dozwolonych warzyw. Pozdrawiam!
Witam serdecznie,
Dolegliwości, które Pani opisuje są charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy. Bardzo mi przykro że musi Pani czekać tak długo na wizytę, można by się zastanowić nad spotkaniem prywatnym. Jeżeli chodzi o dietę to powinna Pani przestrzegać podstawowych zasad i wprowadzić w miarę możliwości aktywność fizyczną. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól. Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu, po ponad 30 min (po pół godzinnym wysiłku zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Może Pai skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lu ćwiczyć samodzielnie w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Przy ćwiczeniach powinna być również zachowana odpowiednia dieta. Nie może Pani przyjmować zbyt mało kcal bo w tym momencie zacznie zachodzić katabolizm i zamiast budować mięśnie będzie je Pani spalać.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ćwiczenia i dieta opowiednie dla nastolatki – odpowiada Mgr Anna Jakóbik
- Ćwiczenia fizyczne dla 18-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta i ćwiczenia dla 13-latki przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Roma Wojtewicz
- Przybieranie na wadze przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Mgr Olga Marzol
- Tycie w wyniku niedoczynności tarczycy – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Ćwiczenia na odchudzanie ud, pośladków i łydek – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak szybko schudnąć wykonując ćwiczenia i bez efektu jojo? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Ćwiczenia i dieta na płaski i umięśniony brzuch – odpowiada Mgr Anna Jakóbik
- Ćwiczenia na brzuch i boczki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niedoczynność tarczycy i Hashimoto a odchudzanie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u
Najczęstsze pytania dotyczące tarczycy. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tarczyca - mały gruczoł, który ma wielkie znaczeni
Przewlekłe zmęczenie, wzrost wagi, problemy trawienne? To może być niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie p