Ćwiczenia po porodzie poprzez cesarskie cięcie

Witam, Przed ciążą i do końca 4. miesiąca byłam wysportowana i bardzo aktywna. Później, ze względu na pojawiające się skurcze musiałam nawet ograniczyć chodzenie. W końcu urodziłam dziecko na początku 36 tyg. przez cc 2,5 miesiąca temu. W ciąży przytyłam 12 kg, ale obwód brzucha znacząco się zmienił. Boję się o rozstęp mięśni brzucha. Wyczuwam odstęp między nimi w okolicy pępka, jednak nie jest większy niż na2 palce. Czy wobec tego mogę ćwiczyć bez obawy o przepuklinę pępkową? Pozdrawiam,

Aleksander Ropielewski

Kluczowe jest stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń. W początkowej fazie ograniczyć należy ćwiczenia siłowe i dla bezpieczeństwa zastosować pas brzuszny. Bardziej jednoznacznie mógłbym się wypowiedzieć po przeprowadzeniu badania.